5 عنصر اصلی تحلیل مالی کسب و کار

در اینجا محاسباتی است که شما باید انجام دهید تا بتوانید عناصرتحلیل مالی مناسب از عملکرد شغل خود انجام دهید.

سلامت مالی یکی از بهترین شاخص های پتانسیل تجارت شما برای رشد طولانی مدت است. بانک مرکزی فدرال رزرو شیکاگو در تجزیه و تحلیل سلامت مالی کوچک تجاری اخیر نشان می دهد که صاحبان مشاغل با دانش در مورد امور مالی می توانند شرکت هایی با درآمد و سود بیشتر ، کارمندان بیشتر و به طور کلی موفقیت بیشتری داشته باشند.

اولین قدم به منظور بهبود سواد مالی ، انجام تجزیه و تحلیل مالی در تجارت است. یک تحلیل مناسب شامل پنج حوزه اصلی است که هر یک شامل مجموعه ای از نقاط داده و نسبت های خاص خود هستند.

  1. درآمد در عناصرتحلیل مالی

درآمد ممکن است منبع اصلی وجه نقدی کسب و کار شما باشد. کمیت ، کیفیت و زمان بندی درآمدها می تواند موفقیت دراز مدت را تعیین کند.

رشد درآمد (درآمد این دوره – آخرین دوره درآمد) – دوره گذشته درآمد. هنگام محاسبه رشد درآمد ، درآمد یک بار را شامل نشود ، که می تواند تجزیه و تحلیل را تحریف کند.

غلظت درآمد (درآمد حاصل از کل مشتری). اگر مشتری تنها درصد بالایی از درآمد شما را تولید کند ، در صورت متوقف کردن مشتری می تواند با مشکل مالی روبرو شود. هیچ مشتری نباید بیش از 10 درصد از کل درآمد شما را نمایندگی کند.

درآمد هر کارمند (درآمد number تعداد متوسط ​​کارمندان). این نسبت ، بهره وری کسب و کار شما را اندازه گیری می کند. هرچه این نسبت بالاتر باشد ، بهتر است. بسیاری از شرکت های بسیار موفق به بیش از 1 میلیون دلار درآمد سالانه در هر کارمند دست می یابند.

  1. سود

اگر نمی توانید سود با کیفیت را به طور مداوم تولید کنید ، ممکن است تجارت شما در دراز مدت زنده نماند.

حاشیه سود ناخالص (درآمد – هزینه کالاهای فروخته شده) ÷ درآمد. حاشیه سود ناخالص سالم به شما امکان می دهد شوک ها را به درآمد یا هزینه کالاهای فروخته شده جذب کنید بدون اینکه توانایی پرداخت هزینه های جاری را از دست بدهید.

حاشیه سود عملیاتی (درآمد – هزینه کالاهای فروخته شده – هزینه عملیاتی) ÷ درآمد. هزینه های عملیاتی شامل بهره یا مالیات نمی شود. این امر توانایی شرکت شما را برای کسب سود صرفنظر از نحوه تأمین مالی عملیات (بدهی یا سهام) تعیین می کند. هر چه بالاتر ، بهتر.

حاشیه سود خالص (درآمد – هزینه کالاهای فروخته شده – هزینه های عملیاتی – کلیه هزینه های دیگر) ÷ درآمد. این همان چیزی است که برای سرمایه گذاری مجدد در تجارت شما و توزیع به صاحبان به شکل سود سهام باقی مانده است.

  1. بهره وری عملیاتی

بهره وری عملیاتی چقدر خوب از منابع شرکت استفاده می کند. عدم بهره وری عملیاتی منجر به سود کمتر و رشد ضعیف تر می شود.

گردش مالی حساب های دریافتنی حساب (فروش خالص اعتبار – متوسط ​​حساب های دریافتنی). این اندازه گیری می کند که شما چقدر می توانید اعتبار خود را که به مشتری می دهید مدیریت کنید. تعداد بالاتر بدان معنی است که شرکت شما مدیریت اعتبار را به خوبی انجام می دهد. تعداد پایین تر یک علامت هشدار دهنده است که باید نحوه جمع آوری شما از مشتری را بهبود بخشید.

گردش موجودی (هزینه کالاهای فروخته شده ÷ میانگین موجودی). این میزان کارایی مدیریت موجودی را اندازه گیری می کند. عدد بالاتر نشانه خوبی است؛ تعداد کمتری به معنای آن است که شما یا فروش خوبی ندارید یا برای سطح فعلی فروش خود بیش از حد تولید می کنید.

  1. بهره وری سرمایه و پرداخت بدهی

بهره وری سرمایه و پرداخت بدهی مورد توجه وام دهندگان و سرمایه گذاران است.

بازده سهام (درآمد خالص سهام عدالت سهامداران). این نشان دهنده بازده سرمایه گذاران حاصل از تجارت شما است.

بدهی به سهام (بدهی ÷ سهام). تعاریف بدهی و حقوق صاحبان سهام می تواند متفاوت باشد ، اما به طور کلی این نشان می دهد که چقدر اهرمی را برای بهره برداری استفاده می کنید. اهرم نباید از تجارتی مناسب برای تجارت شما تجاوز کند.

  1. نقدینگی در عناصرتحلیل مالی

تجزیه و تحلیل نقدینگی به توانایی شما برای تولید وجه کافی برای تأمین هزینه های نقدی پرداخته است. هیچ میزان رشد درآمد یا سود نمی تواند نقدینگی ضعیف را جبران کند.

نسبت فعلی (دارایی های جاری li بدهی های جاری). این توانایی شما برای پرداخت بدهی های کوتاه مدت از وجه نقد و دارایی های جاری فعلی را اندازه گیری می کند. مقداری کمتر از 1 بدان معنی است که شرکت شما از منابع مایع کافی برای انجام این کار برخوردار نیست. نسبت بالاتر از 2 بهترین است.

پوشش بهره (درآمد قبل از بهره و مالیات ÷ هزینه بهره). این توانایی شما برای پرداخت هزینه بهره را از وجه نقدی که شما تولید می کنید ، می سنجد. مقداری کمتر از 1.5 باعث نگرانی وام دهندگان می شود.

مبانی مقایسه عناصرتحلیل مالی

بخش پایانی عناصرتحلیل مالی ، ایجاد بستر مناسب برای مقایسه است ، بنابراین می توانید تعیین کنید که آیا عملکرد با معیارهای مناسب مطابقت دارد یا خیر. این کار برای هر نقطه داده به صورت جداگانه و همچنین برای وضعیت کلی مالی شما کار می کند.

جهت مشاهده اطلاعات خلاصه در اینستاگرام بینا کلیک کنید!

همچنین برای مشاهده محصولات طراحی شده توسط بینا میتوانید در این بخش کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *