UI سایت

کاربران و مخاطبان از طریق UI با سایت، اپلیکیشن، نرم‌افزار و … ارتباط برقرار می‌کنند. نقش UI در جلب توجه مخاطب و جذب و نگهداری او بسیار تاثیرگذار است. اگر رابط کاربری یک سایت ضعیف باشد، حتی اگر محتوای خوبی تولید کرده باشد، نمی‌تواند در جلب رضایت کاربرانش موفق باشد.

علاوه بر جلب توجه کاربر، UI سایت روی برندینگ نیز تاثیر دارد. استفادۀ صحیح و مناسب از رنگ‌ها و هماهنگی بین آنها و استفاده از اشکال مناسب و … می‌تواند در این مسئله تاثیرگذار باشد.

طراحی UI

یک طراح رابط کاربری تصمیم می‌گیرد که کدام عناصر در کجای صفحه و با چه طرح و رنگی استفاده شوند. از جملۀ مواردی که این طراحان باید به آنها توجه کنند عبارتند از:

مکان مناسب قرارگیری المان‌ها، چگونگی بروز خطا، دکمۀ ارسال، طریقۀ ارسال فرم، طراحی منوی ساده، طرح‌بندی صفحه، متن، دکمه‌های قابل کلیک، انیمیشن، بخش دعوت به اقدام (Call to Action) و …

هدف اصلی در UI این است که سایت طوری طراحی شود که کاربران بتوانند به آسانی از آن استفاده کنند. در این مسیر، طراح باید از اصول خاص زیبایی‌شناسی و گرافیک نیز استفاده کند. برای مثال اگر شما بخواهید یک گزینه نظر کاربران را بیشتر جلب کند و در معرض دید آنها باشد، طراح باید به طرق مختلف مانند استفاده از یک رنگ خاص این خواسته را عملی کند.

طراحی UI و UX مشاوره رایگان

اصول طراحی UI

  1. در طراحی UI باید سادگی رعایت شده باشد. کاربران باید مسیرهای ساده و واضحی را برای رسیدن به هدف خود دنبال کنند.
  2. باید دقت شود که چه اطلاعاتی قرار است در معرض دید کاربر باشد. نباید همه چیز را در معرض دید گذاشت و علاوه بر زیر پا گذاشتن اصل سادگی، کاربر را سردرگم کرد.
  3. تغییر وضعیت و یا بروز خطاهای سیستمی باید با زبانی ساده برای کاربر شرح داده شود.
  4. برای طراحی UI باید ابتدا جامعۀ هدف و مخاطبان سایت شناسایی شوند تا بتوان طراحی مناسبی برای آنها ارائه داد. سپس می‌توان یک طرح اولیه از سایت آماده کرد و با مشتریان در این مورد همفکری انجام داد. قدم بعدی انتخاب رنگ‌بندی و گرافیک است که اگر خود طراح در زمینۀ گرافیک تخصص ندارد بهتر است این وظیفه به طراح گرافیک واگذار شود.

UX سایت

تجربه‌ای که کاربر در زمان استفاده از محصول شما و پس از آن دارد را UX می‌گویند. این تجربه شامل عواطف، پاسخ‌های فیزیکی و روانی، رفتارها و احساسات در زمان استفاده و پس از آن هستند.

طراح باید سایت را طوری طراحی کند که بتواند با کاربر ارتباط احساسی برقرار کند. مورد دوم در طراحی UX این است که چگونه کاربران را در سایت خود جابجا کنیم و به سمت هدف خود سوق دهیم. نحوۀ جابجایی کاربر بین صفحات مختلف سایت مهم است. در واقع هدایت مشتری از زمانی که به سایت ما وارد می‌شود تا زمانی که به هدف خود برسد به UX مرتبط است. این هدف ممکن است خرید محصولی خاص و یا جمع‌آوری اطلاعات و … باشد.

طراحی UX

طراح UX در واقع طراح تجربۀ مشتری در سایت است. UX سایت یا همان تجربۀ مشتری، تاثیر مستقیمی روی سئوی سایت دارد.

 از جمله عناصر مهم در UX که می‌تواند تجربۀ کاربر را ارتقاء داده و بر سئو تاثیر بگذارد عبارتند از:

  • عناوین جذاب
  • نقشۀ راه ساده: یادتان باشد که همه از طریق صفحۀ اصلی سایت وارد نمی‌شوند.
  • ساختار و ظاهر مرتب و جذاب
  • سرعت سایت
  • سازگاری با گوشی و تبلت
طراحی UI و UX مشاوره رایگان

تفاوت‌های UI و UX

این دو مفهوم در عین مکمل بودن، تفاوت‌هایی نیز با هم دارند.

برای طراح UI مهم است که رابط کاربری چطور به نظر برسد ولی یک طراح UX باید نحوۀ عملکرد رابط کاربری را تعیین کند. UI به کیفیت تعامل کاربر با محصول فکر می‌کند، بر طراحی محصول نهایی تمرکز می‌کند و اجزای طراحی هنری بیشتری دارد. UX بر عملکرد و هدف محصول تمرکز می‌کند و باید نیازهای کاربر را بداند و فقط به طراحی محصول نهایی فکر نمی‌کند بلکه کل پروژه از ایده‌پردازی تا توسعه و تحویل آن به UX مرتبط است.

طراحی UI و UX مشاوره رایگان
طراحی سایت

همین الان شروع کنید

درخواست بررسی سایت

مقالات مرتبط

با خواندن مقالات به روز سایت بینا، مهارت های خود را در طراحی سایت افزایش دهید و همچنان در رقابت با رقبایتان، پیشتاز باشید.