روابط عمومی و اینفلوئنسر مارکتینگ

همه‌ چیز دربارۀ  روابط عمومی و اینفلوئنسر مارکتینگ

روابط عمومی به معنا و مفهوم مدیریت تعامل میان یک سازمان با مخاطب خود می‌باشد که به شکل‌گیری منافع مشترک و جذب اعتماد دو طرفه ختم می‌ شود.

روابط عمومی یکی از موثرترین قسمت‌های بازاریابی محسوب شده و اجرای صحیح آن منجر به اعتماد بیشتر مشتریان به مجموعه‌ها، سازمان‌ها و یا برندهای تجاری خواهد شد. بنابراین ارتباط با مخاطبین و مشتریان در تمامی سازمان‌ها بسیار حائز اهمیت می‌ باشد.

اینفلوئنسر کیست؟

به افراد فعال در فضاهای مجازی که دارای مخاطبین بسیار زیادی هستند و از توانایی تاثیرگذاری بر روی مخاطب خود برخوردار می‌باشند را اینفلوئنسر می‌گویند.

آن‌ها به دلیل محتواهای متنوعی که تولید می‌کنند دارای دنبال کنندگان متعدد همراه با سلیقه‌های متفاوت هستند. در صنعت اینفلوئنسر مارکتینگ هرگز نباید فعالیت یک فرد اینفلوئنسر را با افراد مشهوری چون: بازیگران، هنرمندان یا ورزشکاران اشتباه گرفت.

اینفلوئنسر‌ها با تمرکز بر برند شخصی خود موفق به جذب مخاطب شده‌اند و نگاه آن‌ها بازاریابی و گسترش کسب‌وکارهای خرد و کلان است در صورتی که افراد مشهور به دلیل حرفۀ خود مانند: هنر یا ورزشی که انجام می‌دهند در بین مردم محبوب هستند و هدف آن‌ها صرفا موفقیت در پیشۀ خود می‌ باشد.

روابط عمومی و اینفلوئنسر مارکتینگ
روابط عمومی و اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ به نوعی یکی از استراتژی‌های بازاریابی محسوب شده تا برندها و انواع کسب‌وکارهای بزرگ و کوچک جهت پیشبرد اهداف تبلیغاتی خود از این سیستم استفاده ‌کنند. اینفلوئنسر مارکتینگ به کسب‌وکارها این امکان را خواهد داد تا از مخاطبان بیشتری بهره‌مند شوند و با افزایش دنبال‌کنندگان خود، اعتبار بیشتری کسب کرده و به مسیر توسعۀ تجاری خود ادامه دهند.

مزایای اصلی استراتژی اینفلوئنسر مارکتینگ به شرح زیر می‌باشد:

  • رسیدن به مخاطبین حداکثری
  • افزایش دنبال‌کنندگان
  • افزایش کیفیت و افزایش ترافیک وبسایت
  • هدایت کردن فروش

اینفلوئنسر مارکتینگ در واقع ترکیبی از روش‌های بازاریابی سنتی و بازاریابی جدید امروزی است که برندها به راحتی می‌توانند با تمامی اینفلوئنسرها فعالیت کرده و برند خود را در سطح گسترده‌ای معرفی و تبلیغ نمایند. روابط عمومی و اینفلوئنسرمارکتینگ دریچۀ جدیدی از موفقیت در بیزینس‌ها بوده که هر مدیر شایسته‌ای به آن نیازمند می‌باشد.

مشاوره رایگان

شناخت اینفلوئنسر اصولی

مدیران موفق در هر سازمانی به دنبال پیداکردن افراد موثر در حوزۀ روابط عمومی و اینفلوئنسر مارکتینگ می‌باشند. این افراد می‌بایست دارای دنبال‌کنندگان و مخاطبین فعال بوده و در بسترهای مجازی اعتماد حداکثری را از مردم جذب کرده باشند. عوامل موثر در پیشبرد اهداف یک سازمان با روابط عمومی و اینفلوئنسر مارکتینگ به شرح زیر می‌باشد:

ارتباط‌های گسترده و موفق

برای موفق شدن یک کمپین تبلیغی، میزان ارتباطات، صمیمیت و روابط عمومی فرد اینفلوئنسر و ارتباط او با مخاطبین خود از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است. همچنین ضروری است محتواهای مطالبی که تا به حال تولید شده را به صورت کامل بررسی کرده تا از نحوۀ فعالیت آن‌ها اطمینان حاصل شود.

مشاوره رایگان
روابط عمومی و اینفلوئنسر مارکتینگ
روابط عمومی و اینفلوئنسر مارکتینگ

دسترسی (Reach)

یکی از شاخصه‌های موثر در روابط عمومی و اینفلوئنسر مارکتینگ دسترسی به مطالب و محتواهای تولید شده می‌باشد. بدیهی است انتخاب پلتفرم‌های قدرتمند که دارای مخاطبین واقعی هستند نیز در این روند تاثیرگذار خواهد بود. به‌طور مثال افراد متخصص در حوزه‌های صنعتی بیشتر در بسترهای لینکدین و توییتر فعالیت دارند در حالی بازاریاب‌های محصولات پرفروش در بستر اینستاگرام در حال فعالیت می‌باشند.

بازه‌ ی انتشار

یک اینفلوئنسر حرفه‌ ای بهترین محتواها را تولید کرده و آن‌ها را در یک بازۀ زمانی مناسب انتشار می‌دهد. این عمل منجر به افزایش تعامل و دسترسی مخاطبین جدید به مطالب تولید شده نیز خواهد شد.

مشاوره رایگان

مزایای اینفلوئنسر مارکتینگ در کسب و کار

همانطور که بیان شد اینفلوئنسر مارکتینگ شکل متفاوتی از بازاریابی آنلاین به شمار می‌رود. اینفلوئنسرها دنبال‌کنندگان زیادی دارند و این امکان را به کسب‌وکارها می‌دهند تا با صرف هزینۀ کمتر نسبت به سایر روش‌های تبلیغاتی به بازاریابی و گسترس کسب‌وکار خود بپردازند.

اینفلوئنسرها برعکس افراد مشهور محدودیت حضور نداشته و می‌توانند در هرکجا که لازم است در میان مردم باشند. آن‌ها بر حسب فعالیت تخصصی که انتخاب کرده‌اند به سوالات مردم پاسخ داده و دربارۀ محصول یا خدمات یک برند به شکل جامعی تبلیغ می‌کنند.

در واقع هدف آن‌ها جذب مخاطب بیشتر بوده که برای تحقق این امر دست به تولید محتواهای چندرسانه‌ای با بالاترین کیفیت خواهند زد.

مشاوره رایگان
روابط عمومی و اینفلوئنسر مارکتینگ
روابط عمومی و اینفلوئنسر مارکتینگ

از آنجا که اینفلوئنسرها در ساخت برند شخصیتی خود بسیار پرتلاش هستند هرگز به مانند یک فرد مشهور که مبلغی را صرفا در ازای معرفی یک محصول دریافت می‌کند عمل نکرده و همواره در تلاش هستند تا با مسئولیت‌پذیری و استفاده از تخصص و اعتبار خود به ساخت محتواهای متنی، صوتی یا تصویری بپردازند.

بنابراین اثرات مثبت وجود روابط‌عمومی و اینفلوئنسر مارکتینگ در کسب‌وکارها به شکل ویژه‌ای قابل تامل می‌باشد.

گفتنی است از مهم‌ترین مزیت‌های روابط عمومی و اینفلوئنسر مارکتینگ کمک ویژۀ آن‌ها به فروش خدمات یا کالای یک برند تجاری خواهد بود.

اینفلوئنسرها که از اعتبار و اعتماد بالایی در میان مخاطبین خود برخوردار هستند در صورت آگاه‌سازی مخاطبین از محصولات یک برند، در فروش بیشتر آن‌ها تاثیر چشم گیری خواهند داشت.

یکی از جذاب‌ترین روش‌های افزایش فروش، کدهای تخفیفی است که صاحبین مشاغل در اختیار اینفلوئنسرها قرار می‌دهند. آن‌ها با استفاده از این کدهای تخفیف مخاطبین خود را به خرید بیشتر دعوت کرده و شانس فروش کالا یا خدمات آن برند تجاری را تا حد بسیار زیادی بالا می‌برند.

مشاوره رایگان
طراحی سایت

همین الان شروع کنید

درخواست بررسی سایت

مقالات مرتبط

با خواندن مقالات به روز سایت بینا، مهارت های خود را در طراحی سایت افزایش دهید و همچنان در رقابت با رقبایتان، پیشتاز باشید.