اس ام اس مارکتینگ |ایمیل مار‌کتینگ

همه چیز دربارۀ ایمیل مار‌کتینگ و اس ام اس مارکتینگ

یکی از راه های تبلیغ و بازاریابی به خصوص در بستر دیجیتال، ایمیل مارکتینگ و اس ام اس مارکتینگ است.

امروزه با توجه به گسترش استفاده از اینترنت و تلفن همراه روش های نوین از روش های سنتی مارکتینگ پیشی گرفته اند.

ایمیل مارکتینگ و اس ام اس مارکتینگ یکی از تکنیک های مؤثر و نوین در دیجیتال مارکتینگ است که به دلیل بستر ارتباطی خاصی که با مخاطب ایجاد می کند مزایای فراوانی دارد. در این مقاله به طور اختصاصی به این شیوۀ بازاریابی خواهیم پرداخت.

ایمیل مارکتینگ و اس ام اس مارکتینگ چیست؟

این شیوه به معنای استفاده از ایمیل و یا اس ام اس برای جذب مشتریان جدید و یا تعامل با مشتریان قدیمی و حفظ رابطه با آن هاست.

به دلیل ظرفیت های بسیاری که در این بستر وجود دارد این روش یکی از محبوب ترین روش های بازاریابی است، زیرا به دلیل تنوع محتواهای ارسالی می توان تعاملات بسیاری برقرار کرد.

در این شیوه ارسال ایمیل یا اس ام اس باعث معرفی خدمات، جذب مشتری و مخاطب و توسعۀ کسب  وکار می شود.

اس ام اس مارکتینگ |ایمیل مار‌کتینگ
اس ام اس مارکتینگ |ایمیل مار‌کتینگ

مزایای ایمیل مارکتینگ و اس ام اس مارکتینگ

بالا بودن نرخ بازگشت سرمایه

یکی از مزایای ایمیل مارکتینگ و اس ام اس مارکتینگ، بالا بودن نرخ بازگشت سرمایه یا ROI در این روش است. به این معنا که در این روش درصد بالایی از سرمایه ای که صاحبان کسب  وکار برای تبلیغات صرف می کنند در مدت زمان کوتاهی به آن ها بازمی گردد.

اثربخشی سریع

اثربخشی سریع و فوری یکی دیگر از مزیت های ایمیل مارکتینگ و اس ام اس مارکتینگ است.

برای مثال زمانی که شما در حال استفاده از تلفن همراه خود هستید و پیامک تبلیغاتی دریافت می کنید ترغیب می شوید که آن را بخوانید و حتی ممکن است در خیلی از مواقع وارد لینک فروشگاه و یا وبسایت آن شوید و اطلاعات بیشتری را کسب کنید.

این شیوه نسبت به روش های دیگر بازاریابی اثرگذاری بسیار سریع تری دارد.

مشاوره رایگان

مقرون به صرفه بودن

ارسال ایمیل و اس ام اس یکی از روش های تبلیغاتی مقرون به صرفه است. این مقرون به صرفه بودن هم در زمان و هم در هزینه های مصرفی صاحبان کسب  و کار است.

در مدت زمان کوتاه و صرف هزینه اندک، طیف وسیعی را می توان مخاطب قرار داد و نتیجۀ شگفت انگیزی گرفت.

امکان شخصی سازی

شخصی سازی بدین معناست که می توان برای مشتریان با توجه به خصوصیات آن ها پیام ارسال کرد. مثلا در سال روز تولدشان و یا در سالگرد عضویتشان در باشگاه مشتریان.

حتی گاهی می توان نام آن ها را در پیام ارسالی به کار برد. این یک تعامل صمیمانه و دوستانه با مشتریان است و به حفظ مشتریان قدیمی بسیار کمک می کند.

همچنین در مناسبت های خاص و دوره های تخفیف مشتریان را برای خرید و یا استفاده از خدمات ترغیب خواهد کرد.

مشاوره رایگان
اس ام اس مارکتینگ |ایمیل مار‌کتینگ
اس ام اس مارکتینگ |ایمیل مار‌کتینگ

دادن حق انتخاب به مشتری

یکی از مزیت های بزرگ ایمیل مارکتینگ و اس ام اس مارکتینگ دادن حق انتخاب به مشتری است.

به این شکل که مشتری در هنگام ثبت نام در سایت و یا خرید حضوری از فروشگاه و یا گرفتن خدمات از مرکزی خاص با رضایت شخصی ایمیل و یا شماره همراه خود را در اختیار آن جا قرار می دهد و می تواند اعلام کند که تمایل به دریافت پیام  دارد و یا خیر.

مثلا زمانی که در سایتی ثبت نام می کنیم می توانیم تیک مربوط به دریافت ایمیل و اس ام اس را فعال کنیم و حتی مشخص کنیم که تمایل به دریافت چه نوع پیام هایی داریم.

بستری کامل برای نشر محتوا

ایمیل مارکتینگ و اس ام اس مارکتینگ به دلیل بستر ویژه خود امکانات فراوانی دارند. برای مثال در ایمیل و اس ام اس امکان قرار دادن لینک وبسایت و یا هر لینک دیگری وجود دارد و مشتری با یک کلیک ساده به آن دسترسی می یابد.

همچنین مخاطبان به صورت مستقیم پیام را دریافت می کنند و هیچ واسطه ای وجود ندارد. در نتیجه شاهد اثربخشی بهتری خواهیم بود.

علاوه بر این، اطلاع رسانی رویدادها، ارسال فاکتور خرید، معرفی محصولات جدید و تخفیفات نیز همگی می توانند جزئی از محتوای ارسالی باشند.

مشاوره رایگان

معایب ایمیل مارکتینگ و اس ام اس مارکتینگ

این بستر هم مانند هر بستری علاوه بر مزیت هایی که دارد معایبی نیز دارد.

اگر در این شیوۀ مارکتینگ نتوان مخاطب هدف را به درستی پیدا کرد، دریافت کنندگان پیام، آن را پاک کرده و حتی ممکن است آن ایمیل و یا شماره را مسدود کنند.

همچنین اگر ارسال پیام به طور مکرر و در فواصل کوتاه زمانی ارسال شود ممکن است مخاطب را آزرده کرده و او پیام های دریافتی را اسپم معرفی کند.

اگر برای ارسال ایمیل و یا اس ام اس از سرویس های ارسال پیام انبوه استفاده شود نیز امکان ارسال نشدن پیام برای عده ای از مخاطبان وجود دارد.

همچنین به دلیل ارسال پیام به دستگاه های مختلف، ممکن است محتوای پیام ارسالی در برخی از آن ها به درستی نشان داده نشود که این مورد بیشتر در ایمیل دیده می شود.

بنابراین طراحی یک ایمیل که هم زیبا و جذاب باشد و هم کارآمد بسیار سخت است.

مشاوره رایگان
اس ام اس مارکتینگ |ایمیل مار‌کتینگ
طراحی سایت

همین الان شروع کنید

درخواست بررسی سایت

مقالات مرتبط

با خواندن مقالات به روز سایت بینا، مهارت های خود را در طراحی سایت افزایش دهید و همچنان در رقابت با رقبایتان، پیشتاز باشید.