خلق برندبوک | طراحی برند

در دنیای دیجیتالی امروز شرکت‌های بزرگ و کوچک در دنیا تلاش می‌کنند تا هر چه بیشتر کسب و کار خود را  در بین هزاران شرکت معرفی کنند. یکی از موارد خیلی مهم در پیشرفت و توسعه کسب و کار و ماندگار شدن در ذهن مصرف‌کننده، طراحی برند، خلق برند بوک و هویت بصری است.

برخی از افراد فکر می‌کنند طراحی برند یا هویت بصری فقط برای شرکت‌های بزرگ سودمند است و این مورد چندان به کار کسب و کارهای کوچک نمی‌آید و تاثیر چندانی در جذب مشتری ندارد. در حالی که چنین تصوری اشتباه است و هر کسب و کاری هر چند کوچک نیاز به برندسازی و هویت بصری دارد.

در این مقاله به هر سه مورد ذکر شده پرداخته و در مورد آنها توضیح مختصری ارائه می‌کنیم. اگر به دنبال پیشرفت در کسب و کار خود هستید و می‌خواهید کاری کنید در ذهن مصرف کننده از کوچک تا بزرگ باقی بمانید، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

طراحی برند

یکی از مهم‌ترین کارهایی که برای هر کسب و کاری چه دیجیتالی و چه غیر آن لازم است، طراحی برند است. برندسازی یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت و درآمد برای شرکت‌ها و سازمان‌هاست. بنابراین، اگر شما هم قصد دارید کسب و کاری موفق داشته باشید، باید اصول طراحی برند را به خوبی رعایت کنید. طراحی برند شامل لوگو، طرح و نماد است.

برند نماد کسب و کار شماست و اولین چیزی است که مشتری یا مصرف کننده در مواجه با محصول شما با آن برخورد می‌کند. پس شاید بتوان گفت طراحی آن مهم‌ترین کار، برای تبلیغ کار شماست. لوگو، رنگ، حروف چاپی، شعار تبلیغاتی، امضای ایمیل، نوع پوشش کارکنان و طراحی لباس آنها، کارت بیزینس، وب سایت، شبکه‌های اجتماعی، بروشور، بیلبورد تبلیغاتی، و… از اجزای مهم برندسازی هستند.

خلق برندبوک | طراحی برند
خلق برندبوک | طراحی برند

خلق برند بوک

برند بوک که به آن کتابچه برند نیز گفته می‌‍شود، مانند یک کتابچه راهنما یا طرح کلی است که اهداف اصلی برند شما و تصاویر آن در آن گنجانده شده و به نوعی معرف هویت برند شماست. برند بوک‌ها شامل دستورالعمل‌های لازم برای کارکنان، مدیران، کارمندان و… است تا الگو و خط مشی کاری شما را متوجه شوند. می‌توان گفت مخاطب اصلی برندبوک‌ها، کسانی هستند که به طور مستقیم با شرکت در ارتباط هستند.

برند بوک مانندDNA  جزئیات برند را به صورت لایه لایه نشان می‌دهد. بخش مهمی از معرفی و تبلیغات کسب و کارها، خلق برند بوک متناسب با برند است. در برند بوک مواردی همچون توضیحات برند، دستورالعمل‌های بصری، لوگو، رنگ ( رنگ معرف کسب و کار )، فونت ( فونت مخصوص شرکت که در اسناد رسمی آن استفاده می‌شود)، برند مارک، قالب‌بندی و… ذکر می‌شود.

با خلق برند بوک، می‌توان به یکپارچه‌سازی برند کمک کرد. وفاداری به برند را افزایش داد. روی مخاطب به نحو مطلوبی اثر گذاشت و هویت سازمانی منسجمی ایجاد کرد.

خلق برند بوک مشاوره رایگان

هویت بصری

هویت بصری برند شما همان عناصر قابل مشاهده برند شما نظیر لوگو، رنگ ، فرم، شکل و… هستندکه با یکدیگر تلفیق شده‌اند و با هم دیگر نمادی ایجاد می‌کنند که نمی‌توان آن را با کلمات بیان کرد و تاثیر گذاری آن چندین برابر کلمات خواهد بود. لوگو، رنگ سازمانی، سربرگ‌های اداری، پوستر، تبلیغات محیطی، شعار تبلیغاتی، بسته بندی و… همه بخشی از هویت بصری یک برند را تشکیل می‌دهند.

برای ساخت یک هویت بصری تاثیرگذاری و سودمند بودن آن، باید به ماموریت برند، باور شرکت، تفاوت برند با رقبا و شخصیت‌سازی برند توجه کرد. اگر طراحان برند در تعیین هویت بصری برند خود به این موارد توجه کنند، هویت بصری خاص و واقع بینانه‌ای از کسب و کار و برند شما را به مشتریان، رقیبان وشرکت‌هایی که با شما همکاری می‌کنند، معرفی خواهند کرد.

خلق برندبوک | طراحی برند
خلق برندبوک | طراحی برند

برندبوک، هویت بصری و طراحی برند از لحاظ کارکردی شباهت بسیار زیادی دارند و هر سه در راستای معرفی برند و دستورالعمل‌های آن چه برای کارمندان و کارکنان شرکت و چه معرفی به مشتریان کاربرد دارند. هدف از طراحی برند یا برندبوک، استفاده از جلوه‌های تصویری و صوتی به جای کلام برای معرفی است.

اهمیت و تاثیر ایجاد هویت بصری را می‌توان در برندهای شرکت‌های بزرگ جست و جو کرد. برای مثال کمتری کسی است که نماد سیب گاز زده را روی یک وسیله الکترونیکی ببیند و تشخیص ندهد که آن وسیله ساخت شرکت اپل است. شما برای معرفی چه برای تبلیغات و چه برای تعیین روش کار خود به ایجاد هویت بصری یا برند بوک نیاز دارید و این خاص شرکت‌های بزرگ نیست.

مشاوره رایگان
طراحی سایت

همین الان شروع کنید

درخواست بررسی سایت

مقالات مرتبط

با خواندن مقالات به روز سایت بینا، مهارت های خود را در طراحی سایت افزایش دهید و همچنان در رقابت با رقبایتان، پیشتاز باشید.