8 راه کار ساده برای ساخت ویدئو و کلیپ های حرفه ای برای افراد تازه کار

معمولا افراد بیشتر وقت خود را در اینترنت صرف دیدن ویدیو ها می کنند تا این که مقاله بخوانند یا این که عکس ببینند. در حقیقت دیدن ویدیو ها 73 درصد از ترافیک جهانی در سال 2016 را شامل می شد.این به معنای این است که وقتی کسی در اینترنت است به احتمال خیلی زیاد در حال دیدن کلیپ و ویدیو است.

ویدیو یکی از بهترین را ها برای ارتباط با مخاطب است به دلیل:1.خیلی آسان تر است که یک کلیپ درباره ی تکنیک های فوتوشاپ ببینیم تا این که یک مقاله ی کامل در مورد آن بخوانیم. 2.قوی ترین راه و روان ترین را برای اطلاع رسانی یک پیام و مشارکت مخاطب استفاده از ویدیو است(بعد از ویدیو، ارتباط زنده است).

رقابت در کلیپ

با همه ی این ها رقابت کم تری میان افراد در پخش یک کلیپ نسبت به عکس و متن وجود دارد. به این دلیل که معمولا ساخت ویدیو به افراد خاص محدود می شود با این که این کار اصلا ترسناک نیست.

در این پست ما 8 راهنمایی را به شما می دهیم تا شما شروع کنید به این که ویدیو های خودتان را بسازید(ساخت ویدئو). در پایان این آموزش شما می توانید ویدیو را به محتوای شرکت خود اضافه کنید یا این که می توانید درامدی اضافه با ساخت و انتشار ویدیو داشته باشید.

شما می توانید با یک نگاه به اینفوگرافی زیر یک خلاصه جامع و کامل از کل مقاله ی راه کارهای ساخت کلیپ داشته باشید

قبل از هرچیزی، ایده ی مناسب برای تولید محتوا را پیدا کنید مهمترین مرحله ی تولید کلیپ.

جهت مشاهده راه پیدا کردن ایده برای تولید محتوا کلیک کنید.

1- نقشه ای برای محتوایی که میخواهید ارائه کنید داشته باشید

باور کنید یا نه محتوای ویدیوی شما خیلی مهم تر از کیفیت آن است

ما نمیگوییم کیفیت مهم نیست – مهم است ولی شما باید یک وقت انرژی اضافه برای محتوا بگذارید بنابر این شما باشد یک نقشه برای محتوای خود داشته باشید.

برای ساخت نقشه ی محتوا برای کلیپ خود باید سه صل زیر را در نظر بگیریم
1.اهداف خود را شرح دهید

با این ویدیو دقیقا میخواهید چه کاری انجام دهید؟مردم را بخندانید؟میخواهید قانعشان کنید تا به وبسایتتان سر بزنند؟محصولاتتان را میخواید معرفی کنید؟چیز جدیدی آموزش دهید؟هدفتان را مشخص کنید قبل از این که حرکتی کنید.
2.مخاطبان خودتان را شناسایی کنید

احتمالا شما نمیتوانید که تمامی افراد را مورد هدف قرار بدهید به عبارت دیگر بگویم :شما دقیقا با چه کسی حرف می زنید ؟ اگر دید واضحی از بینندگان خود نداشته باشید نتیجه این است که پیام شما در کلیپ نامفهوم و بسیار رقیق می شود.بینندگان شما می خواهند یک چیز خاص از شما ببینند که همانند امضای شما تک و بی همتاست چیزی که ثابت کند شما این ویدیو را ساختید.همچنین تعیین کنید ویدیو هایتان را در کجا به اشتراک می گذارید و این بستگی دارد بینندگان اصلی شما در چه شبکه اجتماعی بیشتر آنلاین می شوند. به این فکر کنید چه کسانی میخواهند این ویدیو را ببینند سپس به این فکر کنید معمولا این افراد در اینترنت کجا ها هستند.
3.از قدرت احساسات استفاده کنید

احساسات در ویدیو بازدید کنندگان را به سمت درخواست های شما فالو کردن شما یا اشتراک گذاری ویدیوی شما یا خرید محصول شما سوق می دهد .این عمل بار ها و بار ها ثابت شده است که احساسات باعث می شود عکس العمل بیننده ها به سمت مثبت سوق یابد.

2- پشت صحنه ی مناسب انتخاب کنید

پس زمینه ی شما هرگز نباید یک چیز به فکر و بی معنا باشد.در واقع باید به شما کمک کند داستان خود را بگویید پیام خود را برسانید و به نام برند شما کمک کند.همچنین پشت پس زمینه به کیفیت کلیپ شما کمک می کند.

پس زمینه ای که انتخاب می کنید بستگی به ویدیویی است که در حال تولید آن هستید و بینندگان و هدف شما دارد. و به دو صورت است:
پس زمینه ی واقعی

این پس زمینه شامل یک صحنه ی واقعی است خانه ی شما دفتر شما یا حتی یک صحنه ی بیرون از خانه ی شما. برای بعضی ها استفاده از این پس زمینه اسان تر است زیرا با چیز هایی که اطراف خود دارند آن را می سازند.فقط باید حواستان باشد چیزی بی مورد و نامناسب و نامربوط به ویدیو و برند شما در آن وجود نداشته باشد.
پس زمینه ی ساختگی

این پس زمینه شامل یک صفحه ی سبز پرده ها یا کاغذ است. پس زمینه ی ساختگی یکی از بهترین راه ها برای ثبات است. صفحه ی سبز به شما کمک می کند تا پس زمینه ی مورد نظرتان را با هر چیزی که در واقعیت است جا به جا کنید.اگرچه کار با صفحه سبر سخت است و به افرادی که تازه شروع کرده اند توصیه نمی شود.

هر کدام از این دو نوع پس زمینه را انتخاب کنید باید مطمئن شوید که حتما با موضوع فیلم شما همخوانی داشته باشد.شما میخواهید مطمعن شوید که رنگ های جلوی دوربین همخوانی دارند:نه چیزی را انتخاب کنید که ترسناک و زشت باشد که بیننده را باخود درگیر کند و نه چیزی را انتخاب کنید که ساده و یکنواخت و بی روح باشد که بینندگان به خواب فرو روند.

3- در حال حاظر شما لازم نیست یک دوربین گران قیمت بخرید

استرس نداشته باشید که از چه دوربینی در ائلین پخش خود استفاده می کنید

در حال حاظر شما میخواهید پول زیادی را صرف خرید یک دوربین با کیفیت کنید ولی در واقع اصلا نیازی به این دوربین در زمانی که شما تازه کار هستید وجود ندارد. چون هنوز معلوم نیست شما این راه را ادامه می دهید یا خیر.یک دوربین ساده و تمیز با کیفیتی مناسب برای این روز های شما مناسب است.شما احتمالا کسی را می شناسید که دوربین دارد و آن دوربین در گوشه خانه اش بلا استفاده افتاده است می توانید از او دوربین را قرض بگیرید(راهنمایی:به مخطبای گوشیت نگاه کن).

4- از میکروفون دوربین استفاده نکن

صدای ویدیوی شما می تواند مخاطب را به وجد بیاورد یا این که او را کلا منصرف کند.چند راه کار ساده وجود دارد که به شما کمک می کند کیفیت صوت کلیپ خود را حفظ کنید.

یکی از راه ها این است که از چیزی که مورد نظرتان است صدا ضبط کنید با میکروفون خود دوربین.را دیگر این است که از یک میکروفون جداگانه برای این کار استفاده کنید این را ساده ترین و بهترین را است.اگر چه عیبی ندارد اگر شما از میکروفون دوربین استفاده می کنید ولی بعدا باید یک میکروفون بخرید.

شما چه از یک بوم استفاده کنید یا از یک میکروفون روی بدن موضوع فیلم برداریتان باید به این دقت کنید که میکروفون در جای درستی قرار گرفته باشد. مثلا اگر به لباس برخورد می کند باید جا به جایش کنید و در جایی بگذارید که تمامی صدا ها را به خوبی دریافت کند(صدای شخص)ولی صدا هایی مانند نفس عمیق یا صدای زیور آلات را ضبط نکند.اگر شما از بوم استفاده می کنید مطمعن شوید به اندازه کافی به شخص نزدیک باشد و همین طور درون کادر نباشد.

قبل از شروع فیلمبرداری حتما چند تست بگیرید که تمام نکات بالا رعایت شده است این تنها راه برای افرادی است که تجربه ی کافی در این زمینه ندارند.

5- از نور طبیعی استفاده کنید

نور پردازی برای یک ویدیو به صورت حرفه ای احتیاج به تجهیزات بسار حرفه ای دارد و مطمعنم شما در حال حاظر این تجهیزات را ندارید.

خبر خوبی برای شما دارم نور طبیعی یکی از بهترین راه ها برای نور پردازی است و به بهترین نحو در عکس برداری و فیلم برداری کار می کند و تضمین عالی است که نور کافی به ویدیوی شما می رسد.

بهترین زمان در بیرون خانه روز های ابری است یا در زمان های طلایی(یک ساعت قبل غروب و بعد از طلوع خورشید)است. در این سه حالت نور طبیعی بسیار آرام و مناسب است به صورتی که نه جهره تاریک می شود نه اشعه افتاب صورت را اذیت می کند.

زمانی که بارانی است چه؟یا شما میخواهید درون خانه فیلم برداری کنید؟هنوز هم نور طبیعی بهترین راه است.اتاقی را انتخاب کنید که نور کافی از یک پنجره بزرگ یا چند پنجره دریافت کند.شما می توانید نور بیشتری اضافه کنید مانند چراغ رو میزی سقفی یا… درصورتی که نیاز به نور بیشتر دارید.یک تست بگیرید و ببینید که سوژه ی شما در جلوی دوربین به چه شکلی است.در همه ی فیلم ها به این دقت کنید سوژه رو به پنجره یا بسیار نزدیک به آن نباشد.به این دلیل که احتمالا تمام فیلم شما را نور خواهد گرفت.

6- در بخش های کوچک فیلم بگیرید

شما باید زمان و انرژی خود را برای هم برای فیلم برداری هم برای ادیت کردن نگه دارید.

بسیار آسان تر است که فیلم های کوتاه بگیرید چون زمانی که شما یا سوژه شما چیز های کم تری برای به یاد ماندن داشته باشد فرصت بیشتری برای تکرار فیلم برداری برای حذف چیر هایی که دوست ندارید دارید.تمرکز بر تقسیم بندی کوتاه شما را مجبور می کند پیام خودتان را به وضوح در ویدیو بیان کنید.به دلیل تکرار شما انعطاف پذیری بالای برای ادیت کردن و تولید محصول نهایی دارید اگر چه شما دوست ندارید ویدیوی شما به طرز نامناسبی خرد شده باشد.

کوتاه فیلم برداری کردن و تولید بخش های متمایز به شما کلیپ هایی می دهد که می توانید به آسانی از آن ها استفاده کنید زیرا صدا گذاری و ادیت ان ها آسان تر است و پیام شما را جذاب تر می کند.

7- ترکیب بندی مناسب ایجاد کنید

شما احتمالا در مورد ترکیب بندی در عکاسی چیز های زیادی شنیده اید به همان میزان ترکیب بندی در ویدیو اهمیت دارد.ترکیب بندی در واقع چگونگی قاب و چگونگی قرار گیری سوژه در فریم است.بهترین را تقسیم قاب به صورت سه در سه می باشد تقاطع هایی که در این تقسیم بندی ایجاد می شون مناسب ترین جا ها برای قرار گیری سوژه است.

شما باید سوژه ی خود را در یکی از این تقاطع ها قرار دهید و دید شما باید تا خط بالایی فریم باشد. قرار دادن سوژه در مرکز فریم یکی از نامناسب ترین کار هاست و مناسب افراد مبتدی است. زیرا فضای خالی بسیاری در سه مربع بالایی فریم ایجاد می شود اگر سوژه شما عمودی است آن را در وسط قاب قرار دهید و مطمعن شوید توجه به خط بالایی قاب معطوف می شود.

به صورت خلاصه فضای خالی زیادی بالای سوژه نگذارید و به صورتی نباشد که قسمتی از سر بیرون از قاب باشد.در مواقع بسیار دراماتیک که از نزدیک چهره فیلم برداری می شود و شما باید یک چیزی را از قاب به بیرون بیندازید بگذارید از بالای سر سوژه باشد نه از کناره های آن.

8- ویدیوی خود را در جهان به اشتراک بگذارید

مهم نیست که ویدیوی شما آموزشی علمی فروش یا هنری باشد آن را از جهان مخفی نکنید.

وابسته به این که هدف شما چه چیزی است و مخاطبین شما چه کسانی هستند شما می توانید ویدیوی خود را در سیات های زیادی به اشتراک بگذارید.

اگر ویدیوی شما بازار یابی است شما می توانید آن را در فیسبوک توییتر اینستاگرام یوتوب و هر سایتی که محتوای تبلیغاتی داشته باشد و در آمد آن از تبلیغات باشد بگذارید.ویدیوی شما چیز بزرگی در اینترنت نیست ولی قطعا نظرات پیشنهادات و توجه های بسیاری از افراد و مشتری های زیادی را برای شما فراهم می کند.

اگر شما می خواهید کلیپ خود را به فروش برسانید شما می توانید یک وبسایت ویدیوی شخصی بسازید که در مقابل پرداخت پول به شما ویدیو برای آن ها به نمایش گذاتشته می شود همانند نت فلیکس.این روش یکی از عالی ترین روش ها برای درآمد ثانویه است به صورتی که شما با یک بار آپلود ویدیو تعداد زیادی پرداخت کننده دریافت می کنید .

فرصت ها برای درآمد مستقیم و غیر مستقیم از طریق ویدیو نامحدود است و در حال حاظر این کار زیاد سخت نیست.ولی این تماما به شما بستگی دارد که دوربین را روشن کنید و فیلم بگیرید.

اگر پیشنهادی یا انتقادی نسبت به این مقاله دارید یا نکته ای می دانید که می توان به ان اضافه کرد باعث خوشحالی است آن را کامنت کنید تا مقاله را کامل تر کنیم.
با سپاس.

درباره ی تولید محتوا در مقاله تبلیغات اینترنتی بیشتر بخوانید

این نوشته منتشر شده در آموزشی,مقالات می باشد. جهت اضافه کردن به علاقمندی های مرورگر خود بر روی لینک صفحه کلیک نمایید.

دیدگاه در رابطه با “8 راه کار ساده برای ساخت ویدئو و کلیپ های حرفه ای برای افراد تازه کار

 1. رضا گفت:

  خیلی مقاله جالبی بود. به نظر منم نباید برای تولید محتوا خیلی سخت گرفت بهتر است با ساده ترین امکانات ولی با دقت و با تمرکز بر روی محتوای ویدیو اقدام به ضبط و تولید ویدئو های آموزشی یا معرفی کسب و کار خودمان بکنیم. ممنون از سایت خوبتون.

  • مشاورین انفورماتیک بینا گفت:

   ممنون از لطفتون. وظیفه ما اطلاع رسانی علمی به مشتریان است.

 2. محسن نیازی گفت:

  خیلی خوبه که راحت ترین راه رو برای تولید فیلم در اختیار ما گذاشتین
  با این وجود حتی با دوربین ساده هم میشه فیلم مورد نظرمون رو تهیه کنیم
  ممنون از سایت خوبتون

 3. محمد گفت:

  من میخوام کلیپی بسازم که در انتهای اون چندین پلان رو به شکل موزاییکی یا جدولی کنار هم قرار بدم،برای اندروید چه برنامه ای رو مناسب میدونید تا این کار من انجام بشه؟

  • مشاورین انفورماتیک بینا گفت:

   سلام
   شما میتونید از برنامه ی KINE MASTER استفاده کنید و در کار با این برنامه حرفه ای بشید

 4. ابوالفضل گفت:

  سلام من میخوام کلیپ ساز شم چه برنامی برای ایفون دست هست

  • مشاورین انفورماتیک بینا گفت:

   سلام
   شما میتونید از برنامه ی KINE MASTER استفاده کنید و در کار با این برنامه حرفه ای بشید.

 5. پارمین گفت:

  واقعا عالی من این کار را کردم واقعا به دردم خورد ممنونم

 6. shah گفت:

  فوق العاده بود انرژی که ازاین پست گرفتم ازهیچکس وهیچ متنی نگرفته بودم مرسی که هستین

  • مشاورین انفورماتیک بینا گفت:

   ممنونیم از این لطف شما
   سپاس فراوان

  • مشاورین انفورماتیک بینا گفت:

   سلام
   میتونید از برنامه ی InShot یا Kinemaster در گوشی موبایل استفاده کنید.
   در سیستم هم میتوان از ادوبی پریمیر و یا افترافکت استفاده کرد.

 7. کیانو گفت:

  سایت عالی دارید .خیلی خیلی کمک کرد من باید یه هزینه سنگینی میپرداختم ولی با ساده ترین راه ها هم میشه.
  ممنونم از بینا

  • مشاورین انفورماتیک بینا گفت:

   سلام و احترام دوست عزیز
   ممنون از نظر پر انرژی شما
   کلی انرژی گرفتیم
   امیدواریم در هرلحظه توانایی اینو داشته باشیم که در خدمت شما باشیم.

 8. محمد حسین گفت:

  سلام من دوساله که ویدیو های آموزنده حرفه ای میسازم واقعا مطلب تون مفید بود فقط برای ساخت موشن گرافیک افتر افکت مناسب تره یا لوگو گرافیک؟؟؟؟؟؟؟

  • مشاورین انفورماتیک بینا گفت:

   سلام
   تشکر از توجه شما
   افترافکت برنامه ی سنگین و حرفه ای هستش که تمام امکانات رو پوشش میده و البته باید کار با ابزارها رو هم آموزش ببینید تا حرفه ای بشید. اما اگر یادبگیرید قطعا بی رقیب هستید…

 9. شهریار وصله چی گفت:

  سلام من می خوام کیلیپ ساز شوم برای گوشی A10sاز چه برنامه ای استفاده کنم؟؟؟

  • مشاورین انفورماتیک بینا گفت:

   سلام
   لطفا روی برنامه ی inshot و vivavideo تمرکز کنید.

 10. عرفان گفت:

  سلام من یک فیلم ساز تازه کار هستم و می خواهم دومین فیلم آموزشیم رو در سایت آپارات قرار بدم اگه نیاز شد که هم از صفحه گوشی و هم از صفحه دسکتاپم فیلم بگیرم باید چجوری این کارو انجام بدم میشه راهنماییم کنید .
  مثلا سمت راست تصویرم تصویر صفحه گوشی باشه و سمت چپ تصویرم تصویر صفحه کامپیوترم باشه.
  اگه راهنماییم کنید ممنون می شوم.

  • مشاورین انفورماتیک بینا گفت:

   سلام
   امیدواریم موفقیت روزافزون داشته باشید.
   برای این کار میبایست به نرم افزار پریمیر آشنایی داشته باشید.
   در این نرم افزار لایه تعریف شده را معین کنید و تصاویر را جاگذاری کنید.

 11. M.A گفت:

  سلام میخوام ی کلیپ درست کنم
  مثل ویدیویی که برای اهنگ میلاد راستا برای اهنگ عاشق دیوونه هست خیلی قشنگه ی نرم افزار بهم معرفی کنید برای گوشی اندروید

  • مشاورین انفورماتیک بینا گفت:

   سلام دوست من
   برای این کار شما باید یک سیستم رندرینگ قوی داشته باشید و به نرم افزارهای افترافکت و پریمیر پرو مسلط باشید.
   چندین لایه ایجاد کنید و هرکدام را به یک افکت یا تصویر خاص اختصاص دهید.

   • M.A گفت:

    نرم افزار های افترافکت و پریمیر پرو خوبی که بدون مشکل متوقف باشند رو بهم پیشنهاد می کنید ممنون

  • مشاورین انفورماتیک بینا گفت:

   رضایت شما دلیل خوشحالی ماست. امیدواریم اطلاعات کاربردی خودتون رو دریافت کرده باشید.

 12. رسول گفت:

  سلام
  در آینده نهایت ده سال دیگه تکنولوژیهای جدیدی مثل اینترنت اشیا فراگیر میشه اگر بخام برای دوره الان مثال بزنم
  یک چیزی مثل وردپرس که حتی با وجو سایت ساز های آماده از این سیستم مدیریت محتوا استفاده میکنند
  به نظر شما اگر ما بریم سراغ تولید ویدیو و فیلم با نرم افزار هایی مثل افتر افکت و پریمیر و …
  در اینده که این تکنولوژی ها میاد ممکنه این نرم افزار ها از دور بیفیتن و چیزیهای خیلی ساده آماده ظهور کنه که میشه باهاش فیلم و انیمیشن ساخت و این تخصص مثل خیلی از تخصصها از دور بیفته
  یعنی این که بهتر نیست بریم سراغ برنامه نویسی
  یا این که این نرم افزارها رو شغل فیلمسازی رو انتخاب کنیم ؟
  ممنون از راهنماییتون
  honardg@

  • مشاورین انفورماتیک بینا گفت:

   سلام
   همین الان هم IOT در حال برهم زدن فرمول های دنیا هستش که تو همه زمینه ها ورود کرده. حتی فروش محصول.
   چیزی که نیاز هست فقط خلاقیت هستش. قطعا شرکت های بزرگ برای باقی ماندن در رقابت بازار، خودشون رو رشد میدن و با این موضوع هم گام میشوند. این شما هستید که باید ببینید با کدوم زمینه بیشتر سازگار هستید.
   دنیای فردا دنیای فناوری و ایده های جدید هستش

 13. حسین گفت:

  سلام
  چطور میتونیم صدای ضبط شده جداگانه خودمون با یک دستگاه دیگه رو روی کلیپ بار گذاری کنیم،، ممنون

  • مشاورین انفورماتیک بینا گفت:

   سلام
   در نرم افزارهای ادیت ویدیو میشه یک لایه جدید ایجاد کرد و صدای جداگانه را بارگزاری کرد. بعد صدای ویدیو اصلی رو قطع یا خاموش کرد و بعد خروجی گرفت.

  • مشاورین انفورماتیک بینا گفت:

   برای شروع میتونید از مقاله ایده برای تولید محتوا و مقاله ابزارهای تولید محتوا استفاده کنید. در بخش بلاگ میتونید مشاهده کنید.

 14. آرامش گفت:

  درود
  میخواستم خودم وشغلم رامعرفی کنم ازسایت شماخیلی کمک گرفتم.
  ممنون ازاطلاعات مفیدتون.

دیدگاه غیر فعال شده است.