تجارت الکترونیک چیست؟

تجارت الکترونیک به فعالیت‌هایی نظیر خرید، فروش، تبادل محصولات، تبادل اطلاعات و نیز عرضۀ خدمات گفته می‌شود که با استفاده از اینترنت و یا شبکه‌های رایانه‌ای انجام می‌پذیرد. در حقیقت تجارت الکترونیک به تبادل داده می‌پردازد. وقتی از تجارت الکترونیک صحبت می‌کنیم منظور ما خیلی فراتر از یک فروش محصول به‌صورت آنلاین در یک کانال تلگرامی و یا صفحۀ اینستاگرام است. از فعالیت‌ بانک‌ها گرفته تا حراجی‌های آنلاین و داد و ستدهای بزرگ که طرفین در نقاط مختلف دنیا هستند همگی به نوعی در حیطۀ تجارت الکترونیک قرار می‌گیرند.

چرا باید از تجارت الکترونیک استفاده کنیم؟

در جهان امروز اگر با پیشرفت تکنولوژی همراه نشویم درواقع خود را از امکانات فراوانی محروم می‌کنیم. امکاناتی که همگی در راستای بالابردن سطح کیفیت زندگی ارائه می‌شوند و موجب داشتن زندگی راحت‌تر و بهتری هستند. در سال‌های اخیر تجارت الکترونیک بسیار گسترش پیدا کرده است. ما نیز می‌توانیم با توجه به شغل و کسب و کار و مهارت خود به نوعی وارد تجارت الکترونیک شویم و از تکنولوژی عقب نمانیم. جدا از بحث کسب و کار، استفاده از خدمات و خرید محصولات مورد نیاز به‌صورت آنلاین نیز بسیار جذاب و مفید خواهد بود.

ویژگی‌های تجارت الکترونیک

ما برای اینکه بتوانیم از تجارت الکترونیک استفاده کنیم باید ویژگی‌های آن را بدانیم. یکی از این ویژگی‌ها دسترسی جهانی است. یعنی به‌صورت اینترنتی بتوان به مبادلۀ اطلاعات در هر جای دنیا بدون محدودیت از حیث مرزهای فرهنگی و ملی پرداخت. استاندارد جهانی مانند استاندارهای فنی اینترنت، بازاریابی گسترده و تولید محتوا، ارتباط میان مشتریان یا مصرف کنندگان با تجار یا تولیدکنندگان نیز همگی از ویژگی‌های یک تجارت الکترونیک هستند.

قابلیت شخصی سازی و چگالی اطلاعات نیز از دیگر ویژگی‌های جذاب یک تجارت الکترونیک است. بدین معنا که در مدت زمان کوتاهی می‌توان اطلاعات مشتریان را جمع‌آوری کرد و از سوابق خرید مشتریان آگاه شد.  حضور همه‌جا و همه‌وقت و استفاده از فناوری اجتماعی مانند شبکه‌های ارتباطی مجازی ویژگی‌های دیگری از تجارت الکترونیک است.

طراحی فروشگاه آنلاین

ایجاد یک فروشگاه آنلاین مستلزم داشتن اطلاعات کافی دربارۀ مارکتینگ و سئو است. در واقع تنها داشتن یک فروشگاه آنلاین کافی نیست. ما باید بدانیم چگونه از آن فروشگاه در جهت رشد کسب و کار خود استفاده کنیم. تبلیغات و بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند به دیده شدن فروشگاه ما کمک کند. داشتن درگاه‌های مناسب پرداخت پول، امکان ارسال محصولات فیزیکی برای مشتریان، مدیریت سفارش‎ها، پاسخگویی به شکایات و مشکلات و سوالات احتمالی، سیستم کنترل موجودی، سبد خرید و مشاهده آن از موارد طراحی یک فروشگاه آنلاین هستند.

سایت فروشگاه آنلاین

داشتن یک سایت برای فروشگاه آنلاین، خرید و فروش را بسیار ساده‌تر می‌کند. اما یک سایت نیز باید ویژگی‌های خاص خود را داشته باشد. برخی از این ویژگی‌ها عبارتند از: انتخاب نام و آدرس اینترنتی (دامین) مناسب، گرافیک و زیبایی سایت، عضویت راحت در سایت، ثبت خودکار اطلاعات مشتریان، ثبت آمار میزان بازدید از سایت، سرعت بالا، روش‌های مختلف ارسال محصول و سیستم مشاوره و پاسخگویی آنلاین به مشتریان.

طراحی سایت فروشگاهی مشاوره رایگان

مزایای فروشگاه آنلاین

استفاده از فروشگاه آنلاین چه به‌عنوان مشتری و چه به‌عنوان فروشنده از مزایای بسیاری برخوردار است. به‌عنوان مشتری می‌توانیم با یک سرچ ساده در اینترنت، محصول مورد نظر خود را بیابیم و محصولات مشابه و یا فروشگاه‌های مشابه را با یکدیگر از لحاظ هزینه مقایسه کنیم. همچنین بدون صرف زمان زیاد و هزینه‌های جانبی بیرون رفتن از منزل، می‌توانیم محصول و یا خدمات مورد نظرمان را در کوتاه‌ترین زمان تهیه کنیم.

مزیت دیگر فروشگاه‌های آنلاین برای مشتریان این است که در هر مکانی که باشند می‌توانند محصول مورد نظر خود را تهیه کنند و نگران نبود آن محصول در شهر و محل زندگی خود نباشند.

طراحی سایت فروشگاهی مشاوره رایگان

فروشگاه آنلاین برای صاحبان کسب‌وکار نیز مزایای زیادی دارد. یکی از این مزایا این است که فروشگاه‌ها می‌توانند از همۀ نقاط کشور و یا حتی خارج از کشور خود مشتری داشته باشند. صاحبان کسب ‌وکار نیازی به حضور فیزیکی در محل ندارند و هر جا که باشند می‌توانند کسب ‌وکار خود را مدیریت کنند. آن‌ها به راحتی می‌توانند محصول یا خدمات خود را معرفی کنند و فعالیت رقبای خود را زیر نظر بگیرند. همچنین می‌توانند دربارۀ مشتریان و علایق آن‌ها اطلاعات کسب کنند و مطابق نیاز مشتریان به ادامۀ فعالیت خود بپردازند.

طراحی سایت فروشگاهی مشاوره رایگان
طراحی سایت

همین الان شروع کنید

درخواست بررسی سایت

مقالات مرتبط

با خواندن مقالات به روز سایت بینا، مهارت های خود را در طراحی سایت افزایش دهید و همچنان در رقابت با رقبایتان، پیشتاز باشید.