ایمیل مارکتینگ چیست ؟

ایمیل مارکتینگ (Email Marketing) یا بازاریابی ایمیلی یکی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است که از اهمیت ویژه ای در بازاریابی محتوا برخوردار است.

متخصصان دیجیتال مارکتینگ، هر زمان می خواهند استراتژی محتوا را برای یک کسب و کار تدوین کنند، باید به این سوال پاسخ بدهند که می خواهند چه جایگاهی برای ایمیل مارکتینگ در نظر بگیرند.

ایمیل مارکتینگ چیست

ایمیل مارکتینگ چیست ؟

به استفاده از ابزار ایمیل و ارسال پیام به مخاطبان هدف در راستای جذب مشتریان جدید و حفظ رابطه با مشتریان قدیمی، ایمیل مارکتینگ گفته می شود. محتوای پیام شما می تواند شامل تبلیغات، محتوای کاربردی، تخفیف ها و پیشنهادات جذاب و متفاوت و… باشد.
شما در هر مرحله از استراتژی خود همانند برندسازی و آگاهی از برند، ترغیب به خرید، وفادارسازی، حفظ مشتریان و… می توانید سراغ بازاریابی ایمیلی بروید. استفاده از ایمیل ظرفیت های بسیار بالایی دارد، در بسیاری از موارد از آنها بی خبر هستیم و نمی توانیم به درستی از آن سود ببریم.

مزیت‌های ایمیل مارکتینگ

در این بخش قصد داریم برخی از مزایای این ابزار را بررسی کنیم تا نحوه استفاده از این ابزار برای کسب و کارهای مختلف را بهتر درک کنید.

1- نرخ بازگشت سرمایه (ROI) خوب

در دنیای امروزی که کسب و کارها به دنبال پیدا کردن راهی برای تبلیغات مختلف هستند یکی از بهترین روش هایی که می توان از آن استفاده کرد ایمیل ماکتینگ است، یکی از مهم ترین فواید ایمیل مارکتینگ این است که اگر حرفه ای و درست انجام شود، می‌تواند روشی بسیار موثر و کارآمد باشد. این روش نرخ تبدیل بسیار خوبی دارد و روشی کاملاً مقرون به صرفه است.

2- اثربخشی آنی

استفاده از این روش، یکی از راه هایی است که شما می توانید به سرعت بازخورد جامعه هدف خود را ببینید. به عنوان مثال اگر قرار است یک حراجی یا فروش ویژه 24 ساعته داشته باشید، می توانید از ایمیل بیشترین بهره را ببرید. بازاریابی ایمیلی و محتوای داخل آن به خوبی می تواند حس عجله و محدودیت زمانی را القا کند.

3- سریع و مقرون به صرفه

ایمیل یکی از سریع ترین و ساده ترین ابزارهای تبلیغاتی است که می تواند نرخ بازگشت خوبی برای شما داشته باشد، همچنین شما براحتی می توانید با داشتن لیست ایمیل مشتریان خود از این ابزار استفاده کنید و بهترین خروجی را داشته باشید.

4- تحلیل رفتار مشتری

بازاریابی به وسیله ایمیل یکی از بهترین ابزارها برای بررسی و تحلیل رفتار مشتریان و مصرف کنندگان است. شما می توانید بفهمید مخاطبان چه ایمیل هایی را باز کرده اند، کدام پیام ها برای آنها جذاب بوده، روی کدام لینک ها کلیک کرده اند و نسبت به کدام  CTA (اقدام به عمل: هرجایی از سایت که از شما خواسته می شود کاری را انجام دهید) واکنش نشان داده اند.

ایمیل مارکتینگ چیست

5- شروع آسان

برای کار با این ابزار، در ابتدا شما نیازی به یک تیم حرفه ای برای راه اندازی کمپین های خود ندارید. هرکس با کمترین آموزش ها می تواند از این ابزار برای عملی کردن خواسته های خود استفاده کند.

6- انتقال مستقیم پیام

این روش به انتقال مستقیم و سریع پیام به مخاطبان هدف کمک می کند؛ به گونه ای که نه تنها بیشتر آنها ایمیل شما را باز می کنند، بلکه منتظر آن نیز هستند. بخش بندی لیست ایمیل برای کسب و کارهایی که اطلاعات کافی از مشتریان دارند خیلی خوب جواب می دهد.

7- بستر نشر محتوا

ایمیل به تنهایی می تواند یکی از بسترهای خوب نشر محتوا باشد. شما می توانید تمام یا بخشی از محتوای خود را در ایمیل ارسال برای مخاطبان تان بفرستید و آنها را بیش از پیش درگیر کنید. در نهایت با یک CTA جذاب و کاربردی می توانید از آنها بخواهید کاری که موردنظر شماست انجام دهند.

معایب ایمیل مارکتینگ

شما از هر ابزاری که برای تبلیغات استفاده کنید مزایا و معایبی دارد، ایمیل مارکتینگ نیز از این قاعده مستثنی نیست. در بخش قبلی تعدادی از مزایای این ابزار را بررسی کردیم، در ادامه میخواهیم برخی از معایب این سیستم را هم به شما توضیح دهیم.

  1. اسپم :
    اگر نتوانید به درستی مخاطبان خود را هدف قرار دهید یا ایمیل شما کاملا حاوی محتوای تبلیغاتی باشد، در نتیجه ممکن است دریافت کنندگان پیام های شما را پاک کرده یا آنها را به عنوان اسپم معرفی کنند.
  2.  ایمیل های ارسال نشده :
    اگر از سرویس های ارسال ایمیل انبوه استفاده می کنید، ممکن است گاهی پیام شما به مقصد نرسد. ضمن اینکه اگر از عباراتی چون «رایگان»، «حتما کلیک کنید» و… استفاده کنید، باید انتظار اسپم شدن یا نرسیدن ایمیل به دست مخاطبان را نیز داشته باشید.
  3. مشکلات طراحی :
    یکی از اصول استفاده از ایمیل این است که محتوای پیام شما باید در هر دستگاهی به درستی نشان داده شود و همین موضوع برخی را مجاب می کند که فقط از پیام متنی در کمپین خود استفاده کنند که واقعا جذاب نیست. طراحی یک ایمیل جذاب و حرفه ای که در تمامی نمایشگرها به درستی نشان داده شود به بازدهی بیشتر شما بسیار کمک می کند.

کاربرد ایمیل مارکتینگ

بازاریابی با ایمیل کاربرد بسیار گسترده ای دارد و به دلایل مختلفی می توانید از آن استفاده کنید. اما این روزها در یک سری موارد مشخص بیشتر از این شیوه استفاده می شود که به بررسی آن ها می پردازیم.

1- خوشامد گویی به کاربران جدید

اولین و ساده ترین کاربرد ایمیل این است که بعد از عضویت یک کاربر جدید در سایت یا خبرنامه بخواهید به او خوشامد بگویید و از اینکه همراه شماست تشکر کنید. ضمن اینکه می توانید اطلاعات ورود، دسترسی به بخش های خاص یا راه های ارتباطی دیگر را نیز برای او بفرستید.

2- ارسال خبرنامه ایمیلی

بسیاری از کاربران در ازای دریافت یک هدیه رایگان یا محتوای منظم و تخصصی حاضرند ایمیل شان را در اختیار شما قرار دهند. شما نیز می توانید از این فرصت به خوبی استفاده کنید و رابطه تان را با آنها قوی تر کنید. خبرنامه ها می توانند شامل اخبار جدید، عکس، گاهنامه های داخلی و یا مواردی از این قبیل باشند.

3- اطلاع رسانی درباره محصول یا خدمت جدید

اگر قرار است به زودی محصول یا خدمت جدیدی را ارائه دهید، می توانید از مدتی قبل با استفاده از ایمیل این خبر را اطلاع رسانی کنید تا مخاطبان شما در جریان قرار بگیرند.

4- ارسال اطلاعات خرید

یکی از مهم ترین زمان هایی که می توانید از ایمیل استفاده کنید موقعی است که بعد از خرید رسید، فاکتور و جزئیات خرید را برای مشتری ایمیل می کنید. اگر هوشمند باشید می‌توانید در ایمیل خود پیشنهادات خرید جدید یا مرتبط با خرید فعلی نیز قرار دهید.

5- تخفیف و پیشنهادات ویژه

اگر برای مدت زمان مشخص تخفیف یا پیشنهادات ویژه ای در نظر گرفته اید یا در حال اجرای کمپین‌ تبلیغاتی خاصی هستید، می توانید از این روش برای اطلاع رسانی به مخاطبان استفاده کنید. این کار کمک می کند تا تقریبا بیشتر مخاطبان در جریان قرار بگیرند.

6- اطلاع رسانی رویدادها

ممکن است رویداد خاصی برگزار شود که مربوط به کسب و کار شما است یا در آن حضور دارید. خیلی راحت و سریع با استفاده از ارسال ایمیل می توانید مخاطبان را در جریان رویداد بگذارید و حتی آن ها را دعوت کنید.

ایمیل مارکتینگ چیست

تفاوت تبلیغات ایمیلی و بازاریابی ایمیلی چیست؟

بسیاری از ما، بازاریابی ایمیلی (Email Marketing) و تبلیغات ایمیلی (Email Advertising) را به صورت مترادف به کار می بریم.

اما بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ، بسیار گسترده تر از تبلیغات ایمیلی است.

در تبلیغات ایمیلی، شما یک پیام تبلیغاتی مشخص دارید و می خواهید آن را از طریق ایمیل، برای افراد زیادی ارسال کنید. در چنین شرایطی، حتی ممکن است از بانک ایمیل های مختلف نیز استفاده کنید.

اما وقتی از بازاریابی ایمیلی حرف می زنیم، منظورمان ارتباط بلندمدت و دوسویه با مشتریان بالقوه و بالفعل است. این ارتباط، با مجوز مشتری آغاز شده و با رضایت او ادامه پیدا می کند. ضمن این‌ که پیام هایی هم که رد و بدل می شوند، همانطور که در بخش های قبلی توضیح دادیم فراتر از پیام های تبلیغاتی هستند.