ریسپانسیو چیست؟

شاید تو بعضی پرزنت ها یا صحبت ها شنیده باشیم که میگن سایت این امتیاز را دارد که ریسپانسیو است. حالا واقعا ریسپانسیو یعنی چی؟

در دنیای الان که یگ بچه ی 4 ساله با تلفن همراه و تبلت سرگرم میشه و از اینترنت سردرمیاره، اهمیت ریسپانسیو خیلی زیاد میشه.

ریسپانسیو یعنی سازگاری طراحی سایت توسط طراح تجربه و رابط کاربری UX-UI با انواع دستگاه های اجراکننده مثل موبایل، تبلت، کامپیوتر شخصی، تلویزیون هوشمند و هرچیز دیگه ای که میشه در اینترنت جستوجو کرد.

آمارها نشون میده که حدود 61درصد کاربران فضای مجازی، با استفاده از تلفن همراه وارد سایت ها شده و مطالب را استفاده می کنند.

حالا نوبت معمار سایت است که با دانش و تجربه خودش، سایت را طوری طراحی کند که با انواع دستگاه ها، مخصوصا موبایل آن هم با سایزهای مختلف نمایشگر آن، سازگاری داشته باشد.

تاثیر مهم ریسپانسیو در سئو

یکی از دلایل مهم بودن ریسپانسیو، تاثیر آن بر نرخ پرش یا بانس ریت است.

کاربری که وارد سایت می شود، برای رفع یک نیاز به دنبال جستوجو در موتورهای جستوجو آمده است. حال اگر با صفحه ای روبرو شود که بی نظم است، تصاویر نامرتب نمایش داده می شود و مطالب نیز به نوعی به درد نخور باشد، به سرعت سایت را میبندد و به سراغ سایت بعدی خواهد رفت.

این اتفاق به عنوان امتیاز منفی از سمت گوگل شناخته می شود و گوگل تشخیص می دهد که به علت ناکارآمدی سایت شما، کاربر از آن خارج شده است. پس در نتیجه سایت شما کاربرد خاصی ندارد و دلیلی ندارد در رتبه های بالا قرار بگیرد و این بدترین اتفاقی است که میتواند بیوفتد.

ریسپانسیو

در سایت واکنشگرا چه اتفاقی می افتد؟

در طراحی سایت ریسپانسیو، طراح سایت قسمت های صفحه را به صورت شناور در سایز و اندازه های مناسب طراحی و در جای مناسب قرار میدهد که با تغییر اندازه صفحه یا نوع دستگاه، عرض صفحه و اندازه سایز متن و… نیز تغییر میکند و به اندازه مناسب تبدیل میشود.

رزولیشن صفحه مانیتور نیز یکی از عناصر مهم در ریسپانسیو هستش که مناسب ترین آن 1920*1080 است که ممکن است در مانیتورهای مختلف نیز با توجه به کیفیت متفاوت باشد. به هر حال عملیات ریسپانسیو شدن سایت به این موضوع هم توجه میکند تا بهترین نمایش را از سایت به اجرا دربیارد.

واکنشگرا بودن سایت بسیار مهم است.

به آن توجه کنید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *