رویای فردا

«امروز از آن کسانی ست که رویای فردا را دارند، آنها که تخیل را می فهمند و قادرند از مرزهای معمول و روزمرگی عبور کنند و طرحی نودراندازند» جهان امروز، جهان چنین انسانهایی ست، جهانی که شتاب و نوآوری در آن حرف اول را می زند و کسانی موفق هستند که خود را با این روندهمراه و سازگار کنند. رسانه ها و تکنولوژی به انسان پست مدرن این امکان را داده است که محدودیت ها و مرزهای دنیای قدیم...البته نه چندان قدیم!...تا حدود زیادی از بین برود

و دنیای تازه ای به نام «دنیای مجازی» خلق شود. این دنیای جدید که ترکیب شگفت انگیزی از رسانه ها و تکنولوژی ست فهم انسان را از جهان و زیست خود دگرگون کرد. جهان مجازی در اصل مرز باریکی بین واقعیت و رویاست ، این دنیای تازه از یک طرف کارکردهای عالم واقع را دارد، از طرف دیگر همه چیزش نمادین و مجازی ست! همین دوگانگی دنیای جدید موجب شد تا مدتها کسی نتواند در مورد خوب یا بد بودن آن با قاطعیت نظر بدهد. جامعه ی امروز ما هم دچار همین دوگانگی در برخورد با این جهان ویژه است. کسانی که پای در این راه نهاده اند با موانع مختلفی برای توسعه ی کسب و کار خویش مواجه اند. آنها به واسطه شامه تیز و نگاه خلاقانه ی خویش به کسب و کار فهمیدند که آینده متعلق به جهان دیجیتال است ، ولی از طرفی با جامعه ای روبرو هستند که هنوز درگیر نگاه سنتی و محافظه کارانه به جهان اطراف است، از طرف دیگر آینده ای که می دانند متعلق به آنهاست ولی... تقابل بین نسل جوان و نوخواه و نسل گذشته ای که هنوز بخش عمده ای از مقدرات جامعه در دست اوست در این سالها به خصوص در عرصه ی کسب وکار بسیار دیدنی و خواندنی ست. برآن شدیم که از این جنگ اندیشه گزارشی و یا برشی تهیه کنیم، گفتگویی با «داوود حوری زاده» که از کارآفرینان این عرصه است، شما هم با ما همراه باشید.

 

3 کسب و کار برتر آینده، پزشکی ،موادغذای و IT | مشاورین انفورماتیک بینا

تجربه و تحصیل

«داوود» مثل بیشتر جوانان که در دهه هفتاد به دانشگاه می رفتند درگیر انتخاب رشته ی مهندسی بود و رشته ی مورد علاقه ش مهندسی عمران که « الویت اول من در ادامه تحصیل مهندسی عمران بود که خوشبختانه یا بدبختانه قبول نشدم و رفتم مهندسی کامپیوتر که به نوعی آخرین اولویت من محسوب می شد» او در دانشگاه علم و فرهنگ قبول و فارغ التحصیل می شود. از همان سالهای اول دانشگاه سعی می کند کنار تحصیل کار کند و«من کامپیوتر را بیشتر در شرایط کاری آموختم و به نوعی خود را در این حوزه یک خودآموخته می دانم. دانشگاه تنها زندگی فکری مرا جهت دهی کرد و تا حدی اصول تئوریک را به من یاد داد». اولین تجربه ی او در یک کار تیمی مدیر فروش شدن بود که «از همان ابتدا بخش فروش و بازاریابی برایم جذاب تر از قسمت های دیگر بود و حس می کردم این جایی ست که بیشتر می توانم توانایی خود را نشان دهم» در این سالها با بازار این کار آشنا می شود و سعی می کند مشتریان خاص خود را پیدا کند و« این دوره برای من یک تجربه ی عملی محسوب می شد که هم برخی دوستان حرفه ای خود را پیدا کردم، هم با توانایی خویش در این حوزه بیشتر آشنا شدم» و جالب آنکه در همین ایام است که اولین سیستم خود را بدون سود می فروشد!

3 کسب و کار برتر آینده، پزشکی ،موادغذای و IT | مشاورین انفورماتیک بینا

گام اول

او بعد از طی شدن زمان تجربه اندوزی و کشف توانایی خویش در این حوزه تصمیم می گیرد شرکت خود را تاسیس کند. مدتی را با یک دوست کار می کند ولی این دوره چندان طول نمی کشد، از او جدا می شود و کار خود را به تنهایی در مرکز کامپیوتر ایران شروع می کند. در این مرکز با مساعدت آقای علاالدینی  و همراهی پدر جایی را اجاره می  کند و به فعالیت خدماتی در حوزه ی کامپیوتر می پردازد. او در این زمان «در آن روزها فقط کار خدماتی انجام می دادم، کارهایی مثل رایت سی.دی، نصب ویندوز،اسمبل کردن سیستم و فروش و..» با گذشت زمان و افزایش توانایی های و شناختش سعی کرد فعالیت های خود را تخصصی تر کند و از کارهای گذشته فاصله بگیرد« این دوره ای بود که کنار کار انواع کلاسهای آموزشی و دوره های مختلف  را رفتم  و همین شناخت بود که نگاه و توقع مرا از حرفه ام عوض کرد» در همین روزهاست که از مرکز کامپیوتر ایران بیرون می آید و تصمیم می گیرد جایی دیگر و با ساختاری متفاوت کار خود را شروع کند.

او در جای جدید فقط به ارائه خدمات تخصصی فکر می کرد و تمام فعالیت های گذشته را متوقف و به دست فراموشی سپرد و« دوران جدید با نگاهی تازه و متفاوت شروع شد، از این دوره به بعد است که سعی داشتم نگاه خود را به حرفه ام مثل یک کارآفرین کنم» و این نگرش نقطه ی آغاز دیگری شد.

3 کسب و کار برتر آینده، پزشکی ،موادغذای و IT | مشاورین انفورماتیک بینا

جذابیت

وقتی کارآفرینانه نگاه می کنی همه چیز تو عوض می شود و او نیز متاثر از همین تغییر«یک کارآفرین قانون تقسیم کار و فعالیت تیمی را به خوبی درک می کند، او می داند نمی توان به تنهایی یک پروژه ی خلاق و فراگیر را پیش ببرد» تصمیم می گیرد تیمی خلاق و همراه را شکل بدهد، در اینمورد می گوید« من در دوره دبیرستان بسکتبال بازی می کردم و از همان جا متوجه اهمیت یک تیم موفق در کنار هم شدم، تیمی یکدل که باهم حرکت کنند و باهم به نتیجه برسند». تیم فنی مورد نظر خود را تشکیل می دهد و بعد از آن تصمیم می گیرد خود بخش بازاریابی و فروش را بدست بگیرد « معتقدم شرکت هر چه تواناتر باشد، بخش فروش و بازاریابی آن باید تواناتر و بیشتر دیده  شود. این بخش در اصل ویترین فعالیت های ماست و عملکردرست آن می تواند به بقاء و تداوم شرکت کمک کند». نو بودن خدمات جدید و ذهنیت سنتی مردم به کسب و کار ا ز عمده ترین موانع توسعه کار آنها بود«مدام باید مردم را متقاعد کرد که این خدمات نو چه تاثیری در روند کاری آنها دارد. بازار ما هنوز سنتی ست و تبلیغات و فروش آن نیز همین وضعیت را دارد، در چنین شرایطی سخت می توان اعتماد مشتریان را جلب کرد» او سعی می کند با امتیازاتی که به مشتری می دهد نظر مساعد آنها را تامین کند و « هنوز مانده تا این کسب و کار تثبیت شود و جای خود را پیدا کند. بازار ما هنوز سنتی ست و فضای مجازی برای همه در حد سرگرمی و یک پدیده ی فانتزی ست! کمتر کسی فکر می کند می توان با این فضا کار کرد و به درآمد بالا رسید و زمان می برد تا بتوان این ذهنیت و داده های ذهنی را عوض کرد و جایگزینش نگاه کارآفرینانه شود».

3 کسب و کار برتر آینده، پزشکی ،موادغذای و IT | مشاورین انفورماتیک بینا

 

راز موفقیت

هنوز در ابتدای راهی ست که به آن فکر می کند و« اوضاع بد نیست ولی هنوز خیلی مانده تا آنچه که می خواهم. راز موفقیت در چنین کاری به اعتماد و وفاداری برمی گردد که بین شما و مشتری شکل می گیرد. در این فضای سرشار از سوء تفاهم و تازه بودن حرفه برای مخاطبان باید ابتدا بذر اعتماد و اطمینان کاشت و سپس به فکر نتیجه ماند». دوران گذاری که جامعه ما تجربه می کند در هر حوزه ای به شکلی خود را تجربه می کند و « این دقیقا یک دوره ی گذار برای بازار ماست و ما در اصل پیشوازان آینده و قربانیان امروز هستیم . برای من حق تحت هر شرایطی با مشتری ست و همیشه به مشتری می گویم تو هر چقدر پول داری من با همان کار تو را انجام می دهم» این روش منحصربفرد به آرامی برای او جایگاهی و اعتباری فراهم کرده و توانسته بقول خودش« این مشتری ست که مشتری می آورد، جامعه ی ما هنوز جامعه ی تبلیغات شفاهی و زبانی ست. خود شما وقتی می خواهید چیزی بخرید یا جایی بروید اول از دوستان و اطرافیان خود می پرسید و بعد به راههای دیگر فکر می کنید. در چنین سیستم فکری اعتبار و اطمینانی که در مشتریان خود ایجاد می کنید بهترین شکل تبلیغ و بازاریابی ست» او به این شکل مبنای کار خود را ایجاد یک شبکه انسانی از مشتریان خویش قرار داده که تبلیغ آنها برای او اعتبار و پول می آورد.

3 کسب و کار برتر آینده، پزشکی ،موادغذای و IT | مشاورین انفورماتیک بینا

 

حرف های دیگر

سه بیزنس اول دنیای آینده را پزشکی، مواد غذایی و آی.تی می داند و« هر دو بیزنس اول برای گسترش به آی.تی نیازمند هستند و می توان نوشت بیزنس اول صعنت آی.تی ست. گرچه ما از زیرساخت های اساسی این صنعت محروم هستیم ولی با همین مقدارموجود هم می توان خوب کار کرد و درآمد خوب داشت» او وظیفه ی خود و همکارانش را سنگین می داند«برای معرفی تخصص خود و نوع خدمات آن باید بیشتر تلاش کرد. شاید نیاز باشد تازه واردان به این حرفه برای شروع به سود کم و خدمات بالا قانع باشند» او تعهد کاری و نوآوری تازه واردان دراین حوزه را از نیازهای اصلی می داند و« باید متعهد، نوآور و پیگیر بود و بدانیم بازار سنتی هنوز به ما چندان اعتماد کامل ندارد، درشروع به سود کم و سلامت کاری بهاء دهیم تا بتوانیم در درازمدت دوام بیآورم» بماند که این ویژگی ها را باید در تمام دوران کاری حفظ و توسعه داد.

3 کسب و کار برتر آینده، پزشکی ،موادغذای و IT | مشاورین انفورماتیک بینا

 

سخن آخر

می گوید« کار ما مثل یک دوچرخه است، دوچرخه زمانی که حرکت می کند زنده است و کار می کند. سکون چیزی نیست جزء مرگ و پایان، پس فقط باید حرکت کرد و نگاهت روبه آینده باشد. ضمن حرکت است که خود را کشف می کنی و می توانی نقاط ضعف و قوت کار خود را بفهمی، فرجام چنین نگرشی رسیدن به مقصود و پیشرفت و تعالی ست، تردید نکنید!

با تشکر از اینکه در گفتگوی با ما شرکت کردید.

نظرات (0)

نظری برای این مطلب ثبت نشده است

نظر خود را اضافه کنید.

پیوست ها (0 / 1)
Share Your Location

مطالب مرتبط

3 کسب و کار برتر آینده، پزشکی ،موادغذای و IT | مشاورین انفورماتیک بینا

وبینار - Webinar

3 کسب و کار برتر آینده، پزشکی ،موادغذای و IT | مشاورین انفورماتیک بینا

فیلم آموزشی جلسه دوم Adob

3 کسب و کار برتر آینده، پزشکی ،موادغذای و IT | مشاورین انفورماتیک بینا

هاست چیست؟؟!

آدرس: تهران - خيابان ولیعصر (عج) - بالاتر از طالقانی - مركز كامپیوتر ايران -
طبقه دوم - واحد ٢١٩

تلفن: 88807724 - 021

تلفن: 4070200 - 0912

3 کسب و کار برتر آینده، پزشکی ،موادغذای و IT | مشاورین انفورماتیک بینا
logo-samandehi

“مشاورین انفورماتیک بینا رایانه پژوهش در سال 1378 با هدف ایجاد یک مجموعه حرفه ای و کارامد در صنعت ICT کشور تأسیس گردید. مؤسسین شرکت همواره مهمترین مأموریت بینا را یاری رساندن به مشتریان در تصمیم گیری صحیح و انتخاب راه حل مناسب در حوزه ICT در نظر گرفتند. ما با مطالعات و تحقیقات مستمر و حساسیت به تغییرات اجتماعی اقتصادی همواره برنیازهای مشتریانمان تمرکز کرده ایم و با ایجاد بستری مناسب جهت بهره گیری از مجرب ترین مشاوران و کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات همواره در تلاش هستیم تا بهترین خدمات را با بالاترین کیفیت ارائه دهیم.