‏مؤسسه گارتنر از شرکتهای بزرگ فناوری خواسته است تا ۷ فناوری نوآورانه بزرگی را که اگر به واقعیت تبدیل شوند می توانند زندگی آینده را تغییر دهند معرفی کنند که از جمله این نوآوریها می توان به دنیایی کاملاً بی سیم و رایانه شخصی که توانایی تشخیص افراد را دارد اشاره کرد.

 

به گزارش مهر، گارتنر که یکی از بزرگترین آژانسهای تحقیقاتی و اطلاعاتی درباره فناوریهای برتر است از مسئولان ارشد شرکتهای فناوری دنیا خواسته است که ۷ نوآوری بزرگی را که اگر به واقعیت به تبدیل شوند زندگی را تغییر می دهند، معرفی کنند. به نوشته مجله آمریکایی «دنیای کامپیوتر» تمام این نوآوریها باید بتوانند در مدت ۵ تا ۲۰ سال آینده دنیا و زندگی بشری را دستخوش تحول کنند. مؤسسه گارتنر برای این ۷ نوآوری، عنوان «تغییرات بزرگ IT» را برگزیده است. در این خصوص «کن مک گی» معاون رئیس این مؤسسه تحقیقاتی توضیح داد: «این ۷ نوآوری را همچنین می توان با عنوان فرصتهای بزرگ برای فناوری اطلاعات نامگذاری کرد. اینها تغییراتی هستند که به شدت دنیای تجارت را تحت تأثیر قرار می دهند، اما همچنین می توانند تغییرات بنیادی را در زندگی روزمره تمام انسانها ایجاد کنند. این فرصتها دامنه وسیعی از مراکز عمومی، مراکز تحقیقاتی خصوصی و دولتی تمام دنیا را پوشش می دهند.»

 

برق بی سیم

اولین چالش بزرگ، مربوط به حذف سیم و جایگزینی ابزارهای قابل حمل با رایانه ها و سایر ابزارهای شخصی متصل به کابل است. در حقیقت، با استفاده از این فناوری بی سیم، همانند روشی که اتصال به اینترنت با شبکه بی سیم میسر است، امکان گسترش و انتقال انرژی الکتریکی از طریق سیستمهای بی سیم فراهم می شود. در این خصوص گارتنر توضیح داد: «این فناوری است که مردم آرزویش را دارند. با کمک این نوآوری می توان باتریهای دستگاههای قابل حمل را بدون نیاز به یک منبع انرژی ثابت و متصل به سیم شارژ کرد.» اولین نتایج این فناوری با کمک پیلهای فتوولتائیک و انرژی خورشیدی به دست آمده است، اما در حال حاضر هنوز دستگاههای جدیدی که با پانلهای خورشیدی قابل حمل عمل کنند، ارائه نشده است. در جولای گذشته،مؤسسه تکنولوژی ماساچوست (ام ای تی) اولین سیستم انتقال غیر رادیواکتیو انرژی الکتریکی به طریق بی سیم را آزمایش کرد. باوجود این هنوز سالهای زیادی تا عرضه تجاری «برق بی سیم» باقی مانده است.

برق بیسیم

 

زندگی بی سیم

دومین تغییر بزرگی که گارتنر به تشریح آن پرداخته است، استفاده موازی از توانایی پردازش پردازشگرها است. به این نوآوری، پردازشگرهای «چند هسته ای» گفته می شود. در حال حاضر احتمال زیادی در این عرصه وجود دارد اما هنوز راه زیادی تا عملی شدن آن باقی است. در این عرصه به خصوص مسأله استفاده از اطلاعات در کوتاهترین زمان ممکن به وسیله این پردازشگرهای چندگانه به صورت شبیه سازی شده حل شده است. باوجود این هنوز مسأله طراحی سخت افزاری که کاملاً امکان «پردازش موازی» را اجرا کند، در دست تحقیق است.

 

فعل و انفعال با رایانه ها

مهمترین مسأله ای که در حال حاضر ذهن جمعیت تکنولوژیکی دنیا را به خود مشغول کرده، فعل و انفعال با ابزارهای مورد استفاده است. ایده برقراری ارتباط با رایانه ها بدون نیاز به هیچ تداخل مکانیکی، مثل صفحه کلید و ... چیزی است که دیگر به واقعیت تبدیل شده اند اما هدف آینده این ایده فقط به فعل و انفعال با صفحات حساس به لمس محدود نمی شود بلکه این رایانه به دلیل برخورداری از یک نوع «دیکشنری علائم اشاره ای»، قابلیت شناسایی و تشخیص اشارات ساده را دارد. این «دیکشنری علائم اشاره ای» در کمترین زمان ممکن به وسیله دستگاه رایانه پردازش می شوند. به علاوه این دستگاه توانایی تشخیص و پردازش مستقیم زبان طبیعی را هم دارد.

زندگی رایانه ای

 

رایانه مترجم

از سومین تغییر بزرگ، تغییر چهارم که امکان استفاده از یک دستگاه ترجمه خودکار و طبیعی به زبانهای مختلف نوشتاری و کلامی را فراهم می کند، مشتق می شود. یکی از مشکلات اصلی در این عرصه مسأله تشخیص دادن زبان طبیعی و ترجمه آن به یک زبان دیگر با حفظ ماهیت زبان اصلی از طرف رایانه است. برای مثال با کمک این فناوری می توان به طور تلفنی به زبان خود صحبت کرد و به این ترتیب کسی که این زبان را نمی شناسد با استفاده از این رایانه، زبان مبدأ را در کوتاهترین زمان ممکن متوجه می شود.

برنامه نویسی

 

نگهداری اطلاعات به مدت ۱۰۰ سال

پنجمین نوآوری که گارتنر به بررسی آن پرداخته است، فناوری ذخیره اطلاعات و داده ها در انبارهای الکترونیکی تمام دنیا در حجم بسیار وسیع و به مدت بسیار طولانی است. در حقیقت این فناوری، ذخیره اطلاعات را به مدت ۱۰۰ سال تضمین خواهد کرد. درحال حاضر ذخیره اطلاعات فقط به مدت ۲۰ سال وجود دارد.

 

افزایش توانایی برنامه نویسی

ششمین چالش بزرگی که گارتنر معرفی کرده است، افزایش تشریحی توانایی بهره وری از برنامه نویسی است. این نوآوری فقط با همکاری جهانی و آزاد تمام برنامه نویسان امکانپذیر است به شیوه ای که برنامه نویسان بتوانند تمام آگاهی ها و اطلاعات لازم را برای بهبود کیفیت نرم افزار و یا برنامه های کاربردی تکنولوژیکی به صورت آزاد در اختیار یکدیگر قرار دهند. اندازه گیری بازگشت اقتصادی سرمایه گذاری در بخش فناوری هفتمین و آخرین چالش بزرگ از دیدگاه گارتنر، روشی برای حصول اطمینان از نتایج دقیق مالی سرمایه گذاریهای تکنولوژیکی است. در حال حاضر فقط می توان بازگشت اقتصادی برنامه های کوتاه و یا میان مدت را اندازه گیری کرد. به اعتقاد این آژانس تحقیقات IT، این تغییر بزرگ می تواند اندازه گیری دقیقی از هزینه های مالی و بازگشت اقتصادی سرمایه گذاریهای تکنولوژیکی را ارائه کند.

نظرات (0)

نظری برای این مطلب ثبت نشده است

نظر خود را اضافه کنید.

پیوست ها (0 / 1)
Share Your Location

مطالب مرتبط

طراحی وب

۷ نوآوری بزرگ متحول کننده زندگی بشر | مشاورین انفورماتیک بینا

کارگاه فروش موفق در وب

۷ نوآوری بزرگ متحول کننده زندگی بشر | مشاورین انفورماتیک بینا

بازاریابی محتوا

آدرس: تهران - خيابان ولیعصر (عج) - بالاتر از طالقانی - مركز كامپیوتر ايران -
طبقه دوم - واحد ٢١٩

تلفن: 88807724 - 021

تلفن: 4070200 - 0912

۷ نوآوری بزرگ متحول کننده زندگی بشر | مشاورین انفورماتیک بینا
logo-samandehi

“مشاورین انفورماتیک بینا رایانه پژوهش در سال 1378 با هدف ایجاد یک مجموعه حرفه ای و کارامد در صنعت ICT کشور تأسیس گردید. مؤسسین شرکت همواره مهمترین مأموریت بینا را یاری رساندن به مشتریان در تصمیم گیری صحیح و انتخاب راه حل مناسب در حوزه ICT در نظر گرفتند. ما با مطالعات و تحقیقات مستمر و حساسیت به تغییرات اجتماعی اقتصادی همواره برنیازهای مشتریانمان تمرکز کرده ایم و با ایجاد بستری مناسب جهت بهره گیری از مجرب ترین مشاوران و کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات همواره در تلاش هستیم تا بهترین خدمات را با بالاترین کیفیت ارائه دهیم.