آقای الهیان تشکر از این‌که وقتتان را به ما دادید ما دو تا سؤال کلی داریم. یکی این‌که لطفاً شرح‌حال و تجربیات شخصی خودتان را برای ما بازگو کنید و یکی دیگر هم می‌خواهیم دیدگاه شما را درباره درة سیلیکون و توسعه فناوری بدانیم. حالا لطفاً از تجربیات شخصی خودتان شروع کنید.

 الهیان: من در دهة 1340 در دبیرستان البرز با دیسیپلین دکتر مجتهدی درس می‌خواندم ولی راستش را بگویم خیلی درس‌خوان نبودم و به درس و مشق علاقه نداشتم و بعضی وقت‌ها هم‌فکر می‌کردم بعضی از شیطنت‌هایم موقعیتم را در مدرسه به خطر انداخته است تا یک فرصتی پیش آمد و پیش‌قدم یک کار خیر شدم که از بچه‌های مدرسه و سایر علاقه‌مندان پول جمع کنم و یک مدرسه در یک منطقه محروم به اسم دکتر مجتهدی بسازیم با موفقیت کار را جلو بردم ولی البته دکتر موافقت نکرد که به اسم او مدرسه را نام‌گذاری کنیم یک اسمی فکر می‌کنم «یادگار البرز» یا یک چنین چیزی گذاشتیم، این اقدام به خود من هم روحیه داد که قدری امور تحصیلی را جدی‌تر بگیرم از طرفی هم آبرویی در مدرسه البرز پیدا کردم که خیلی موقعیت خوبی بود. بعد از گرفتن دیپلم دبیرستان همان‌طور که گفتم با یک وضعیت تحصیلی متوسط برای ادامة تحصیل به آمریکا آمدم و در دانشگاه یوتا در رشتة رایانه و ریاضیات مشغول به تحصیل شدم، باید بگویم که واقعاً نظام آموزشی خوبی آنجا حاکم بود و من هم خیلی با علاقه تحصیلاتم را تا فوق‌لیسانس مهندسی رایانه با موفقیت ادامه دادم و واقعاً خیلی چیزها یاد گرفتم و تجربیات خوبی کسب کردم پس از پایان تحصیلات به بِی ِاریا  آمدم و در شرکت hp مشغول کار شدم فکر می‌کنم سال 1978 بود، در hp هم مراحل موفقیت را پشت سر می‌گذاشتم و این فرصت هم برایم فراهم شد که در استنفورد هم دورة طراحی مدارهای مجتمع را بگذرانم که خیلی برایم مغتنم بود بعد در hp طراحی یک تراشه را به عهده من گذاشتند و هرچند که در ابتدا با مشکلاتی مواجه شد ولی کار جلو می‌رفت و موقعیت خوبی داشتم ولی تصمیم گرفتم شرکت hp را رها کنم و بیایم خودم یک شرکت نوپا راه بیاندازم.

 

stanford - استنفورد

نمایی از دانشگاه استنفورد

 

  • خیلی جالب است که شما درحالی ‌که در hp موقعیت خوبی داشتید و حتماً به‌طور نسبی حقوق خوبی هم می‌گرفتید ولی این مخاطره را پذیرفتید و این موقعیت را رها کردید و تصمیم گرفتید کسب‌وکار جدیدی راه بیاندازید.

 

الهیان: بله درست است و این نکته قطعاً جوهر کارآفرینی است یعنی قدرت خطرپذیری داشتن و به دنبال هدف‌های بزرگ بودن. به هر صورت در سال 1981 با چند نفر دیگر شرکت CAE را تأسیس کردیم و من مدیرعامل بودم در این شرکت روی سامانه‌های خودکارسازی کار کردیم که به موفقیت‌های زیادی رسیدیم تا این‌که شرکت در سال 1984 یعنی بعد از سه سال فعالیت، این شرکت به مبلغ 75 میلیون دلار توسط شرکت تکترونیکس  خریداری شد واضح است که خیلی خوشحال بودیم و 75 میلیون دلار در دهه 1980 کم‌پولی نبود. بلافاصله شرکت سیروس لاجیک  را تأسیس کردیم و من عضو هیئت مؤسس و معاون امور اجرایی شرکت بودم، در این شرکت پنج سال به‌طور مداوم روی طراحی تراشه و مدارهای مجتمع کار کردیم و دستاوردهای بسیار خوبی داشتیم تا بالاخره شرکت در سال 1989 به شرکت سهامی عام تبدیل شد و ارزش‌گذاری آن به بیش از 150 میلیون دلار رسید؛ و البته باید بگویم که این شرکت در بورس به بیشترین ارزش 3/5 میلیارد دلار هم دست پیدا کرد.

 

  • آقای الهیان دو تا نکته قابل‌توجه است، یکی این‌که در دهة 1980 درة سیلیکون واقعاً درة «سیلیکون» بوده و کار طراحی تراشه و مدارهای مجتمع بازار خوبی داشته است و دوم این‌که همان‌طور که گفتید این روحیه کارآفرین بودن واقعاً مشهود است که پس از موفقیت شرکت اول برای شما تازه اول کار بود و دوباره شروع کردید به کار و فعالیت و راه انداختن شرکت جدید.

 

الهیان: بله هر دو تا نکته که گفتید درست است، من همیشه می‌خواستم بالا و بالاتر بروم از هر شکستی هم که حالا برایتان می‌گویم درس گرفتم که بالاتر بروم. به هر صورت بعد از موفقیت سیروس لاجیک و پول خوبی که به دست آورده بودیم دیگر دست‌وبالم بازشده بود که به پروژه‌های بزرگ‌تر فکر کنم در سال 1989 شرکت مومنتا  را راه انداختیم و من هم شدم مدیرعامل. ایده بزرگی را دنبال می‌کردیم، هنوز شبکه و اینترنت و اتصال رایانه‌ها به شبکه مطرح نشده بود ولی من برای اولین بار به دنبال فناوری صفحه لمسی رفتم و رایانه‌های جدیدی طراحی کردیم که به Pentop معرف شد چون نحوة ارتباط به‌غیراز صفحه‌کلید از طریق یک‌قلم لمسی بود، کار خیلی خوب جلو رفت و محصول خیلی خوبی تولید شد که در آن موقع بی‌نظیر بود من و دوستانم و به‌طور عمده خودم بسیار سرخوش بودیم و با هیجان محصول را روانه بازار کردیم.

 

momenta

مومنتا روی جلد چندین نشریه معتبر ظاهر شد

 

البته شبکه فروش ویژه نداشتیم و از طریق فروشگاه‌های ارائه‌دهنده محصولات الکترونیکی آن را عرضه کردیم ولی کم‌کم با عکس‌العمل منفی بازار روبه‌رو شدیم فناوری لمسی که در آی‌پد غوغا کرد آن موقع هنوز زودهنگام بود و برای همه بیگانه. به فروشندگان فروشگاه‌های الکترونیکی هم آموزش می‌دادیم که به خریداران منتقل کنند ولی می‌دانید که فروشنده‌های این فروشگاه‌ها خیلی سریع جابه‌جا می‌شوند و لذا خریداران ‌که به‌طور عمده با فناوری لمسی بیگانه بودند با فروشندگانی ناآشناتر مواجه می‌شدند و هیچ‌گونه خدمات پشتیبانی هم برایشان فراهم نکرده بودیم، محصول با شکست تجاری کامل مواجه شد و مرتباً از طرف فروشندگان مرجوع می‌شد و شرکت به شکست کامل رسید، یک روز متوجه شدم که هیئت‌مدیره بدون حضور من تشکیل جلسه داده و من را از سمت مدیرعاملی خلع کرده‌اند و اخراج شده‌ام. طعم شکست را به معنای دقیق کلمه چشیدم، هرچند که واقعاً فناوری خوبی توسعه پیداکرده بود و حتی تعدادی از مهندس‌های ما به اپل رفتند که بعدها در تولید آی‌پد نقش ویژه‌ای یافتند ولی پروژه شکست‌خورده بود. کار را رها کردم و یک سال دور دنیا گشتم و با یک سری افکار مختلف آشنا شدم و به اینجا رسیدم که شکست را هم باید یک موهبت دانست که شاید بعضی مواقع مهم‌تر از موفقیت برای قدم‌های بعدی هم باشد، چراکه باتجربه‌ای که حاصل می‌شود قدم بعدی خیلی همه‌جانبه‌تر به‌سوی موفقیت برداشته می‌شود.
در همه امور در زندگی به این امر عقیده داشته‌ام، یک‌مرتبه کتف راستم دچار مشکل شد و من که به ورزش تنیس علاقه داشتم شروع کردم به بازی با دست چپ و آن‌قدر کوشش کردم که با دست چپ هم به‌خوبی بازی می‌کردم حالا هم که کتف راستم بهبود پیداکرده با هر دو دست می‌توانم به‌خوبی بازی کنم که در مقابل بعضی از حریف‌ها، بازی با دست چپ مزیت است.

 

  • بسیار جالب است! و این نکته مهمی است که در درة سیلیکون شکست موجب کنار گذاشتن افراد نمی‌شود و اگر مشتاق باشند شانس مجدد برای آن‌ها وجود دارد.

 

الهیان: بله کاملاً نکته درستی است بعدها هر وقت فرصت مشاوره دادن برایم پیدا می‌شد به این نکته تأکید می‌کردم، یک‌مرتبه نخست‌وزیر سنگاپور از من مشاوره خواسته بود، توصیه کردم به آن‌هایی که یک‌بار شکست خوردند شانس مجدد بدهید.

 

برگرفته از کتاب دره سیلیکون نوشته یحیی تابش، محمد مروتی، محمد اکبرپور

نظرات (0)

نظری برای این مطلب ثبت نشده است

نظر خود را اضافه کنید.

پیوست ها (0 / 1)
Share Your Location

مطالب مرتبط

مصاحبه با کامران الهیان کارآفرین ایرانی تبار دره سیلیکون | مشاورین انفورماتیک بینا

طراحی سایت

مصاحبه با کامران الهیان کارآفرین ایرانی تبار دره سیلیکون | مشاورین انفورماتیک بینا

نظر کارفرمای پروژه های ان

مصاحبه با کامران الهیان کارآفرین ایرانی تبار دره سیلیکون | مشاورین انفورماتیک بینا

بازاریابی ایمیلی

آدرس: تهران - خيابان ولیعصر (عج) - بالاتر از طالقانی - مركز كامپیوتر ايران -
طبقه دوم - واحد ٢١٩

تلفن: 88807724 - 021

تلفن: 4070200 - 0912

مصاحبه با کامران الهیان کارآفرین ایرانی تبار دره سیلیکون | مشاورین انفورماتیک بینا
logo-samandehi

“مشاورین انفورماتیک بینا رایانه پژوهش در سال 1378 با هدف ایجاد یک مجموعه حرفه ای و کارامد در صنعت ICT کشور تأسیس گردید. مؤسسین شرکت همواره مهمترین مأموریت بینا را یاری رساندن به مشتریان در تصمیم گیری صحیح و انتخاب راه حل مناسب در حوزه ICT در نظر گرفتند. ما با مطالعات و تحقیقات مستمر و حساسیت به تغییرات اجتماعی اقتصادی همواره برنیازهای مشتریانمان تمرکز کرده ایم و با ایجاد بستری مناسب جهت بهره گیری از مجرب ترین مشاوران و کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات همواره در تلاش هستیم تا بهترین خدمات را با بالاترین کیفیت ارائه دهیم.