اصطلاح دره سیلیکون نیز از آنجا ناشی شد که این ناحیه به مرکزیت نوآوری و تولید تراشه های سیلیکونی تبدیل شد، ولی بعد ها دره سیلیکون مصداقی شد از همه فعالیت های نوآورانه در زمینه فناوری های پیشرفته و پایگاهی شد برای بسیاری از شرکت های بزرگ و معتبر و هزاران شرکت نوپا.

واکاوی دره سیلیکون:

با بررسی ریشه های تاریخی و عوامل موفقیت به واکاوی دره سیلیکون میپردازیم، چه شناخت دره سیلیکون بدون بررسی سیر پیشرفت آن میسر نیست. در بررسی ریشه های تاریخی به چند دهه گذشته باز می گردیم و با شروع فعالیت های نوآورانه آشنا می شویم. با بررسی توسعه نیمه هادی ها و ریزتراشه ها، توسعه رایانه های شخصی و شبکه و اینترنت و بالاخره با بررسی اجمالی نظام دره سیلیکون، بررسی تاریخی را پایان میدهیم. در ادامه با بررسی عوامل موفقیت به ویژگی های دره سیلیکون و مزیت های نسبی آن نیز توجه میکنیم و به معرفی زیستبوم دره سیلیکون نیز خواهیم پرداخت.

ریشه های تاریخی:

دره سیلیکون مرکز توسعه فناوری های نوآورانه است که دانشگاه استنفورد و استادان و دانش آموختگان آن در این امر نقش ویژهای داشته اند. در اواخر دهه 1930 فردریک ترمن استاد و رئیس دانشکده مهندسی دانشگاه استنفورد، استادان و دانش آموختگان استنفورد را به راه اندازی شرکت هایی در زمینه توسعه فناوری های پیشرفته تشویق کرد و موردحمایت قرار داد.

فردریک ترمن

فردریک ترمن 1982- 1900
از او به عنوان پدر دره سیلیکون یاد میشود.

نخستین شرکتی که پیرو توصیه های ترمن شکل گرفت شرکت hp است. دو تن از دانش آموختگان مهندسی برق در استنفورد که همکلاسی بودند به نام های ویلیام هیولیت و دیوید پاکارد شرکت hp را در سال 1939 پایه گذاری کردند. سرمایه اولیه شرکت بیش از چند صد دلار نبود که ترمن در اختیار آنها قرار داد. شرکت در گاراژ خانه پدری دیوید پاکارد در پالو آلتو در نزدیکی دانشگاه استنفورد، شروع به کارکرد.

ثبت اثر ملیhp garage - محل تولد hp

گاراژی که شرکت hp در آن شروع به کار کرد به عنوان زادگاه دره سیلیکون شناخته می شود
و به عنوان یک اثر ملی ثبت شده است.

نظرات (0)

نظری برای این مطلب ثبت نشده است

نظر خود را اضافه کنید.

پیوست ها (0 / 1)
Share Your Location

مطالب مرتبط

دره سیلیکون | مشاورین انفورماتیک بینا

ترافیک سایت چیست؟

دره سیلیکون | مشاورین انفورماتیک بینا

گوگل می تواند نرخ پرش و ت

دره سیلیکون | مشاورین انفورماتیک بینا

کلمات کلیدی دیگر اهمیتی ن

آدرس: تهران - خيابان ولیعصر (عج) - بالاتر از طالقانی - مركز كامپیوتر ايران -
طبقه دوم - واحد ٢١٩

تلفن: 88807724 - 021

تلفن: 4070200 - 0912

دره سیلیکون | مشاورین انفورماتیک بینا
logo-samandehi

“مشاورین انفورماتیک بینا رایانه پژوهش در سال 1378 با هدف ایجاد یک مجموعه حرفه ای و کارامد در صنعت ICT کشور تأسیس گردید. مؤسسین شرکت همواره مهمترین مأموریت بینا را یاری رساندن به مشتریان در تصمیم گیری صحیح و انتخاب راه حل مناسب در حوزه ICT در نظر گرفتند. ما با مطالعات و تحقیقات مستمر و حساسیت به تغییرات اجتماعی اقتصادی همواره برنیازهای مشتریانمان تمرکز کرده ایم و با ایجاد بستری مناسب جهت بهره گیری از مجرب ترین مشاوران و کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات همواره در تلاش هستیم تا بهترین خدمات را با بالاترین کیفیت ارائه دهیم.