پرسش و پاسخ های آموزش مجازی | مشاورین انفورماتیک بینا

سوال: یک استراتژی آموزشی موفق در آموزش مجازی بر چه اساس نوشته می شود؟

پاسخ 1:

بهتر است به تعریف استراتژی رجوع شود. تعریف استراتژی آموزشی: عبارت است از خطوط اصلی برنامه ها و اقداماتی که روش دستیابی و اهداف آموزشی است. در برنامه ریزی استراتژی آموزشی چیزی که خیلی مهم است هدف است. پس اول باید ببینیم که هدف ما برای ارائه ی این نوع استراتژی چی هست. به نظر من در اینجور برنامه ها ( آموزش مجازی دانشگاه ها ) هدف اصلی کیفیت مطلوب آموزشی است. یعنی باید بتوانیم بهترین ارائه را از یک محتوای درسی از طریق اینترنت نشان دهیم و بتوانیم مخاطبان بیشتری جذب کنیم.

برای رسیدن به اهداف، توجه به 3 عامل بسیار مهم است :

1- محتوای درسی، 2- کاربرها و 3- امکانات

طبق چیزی که فکر میکنم و آنالیز براساس آن بوده، اول اینکه محتوای آموزشی خیلی عامل مهمی است و ما هر درسی را نمیتوانیم به صورت آنلاین آموزش دهیم. درسی که قرار است آموزش داده شود باید با قابلیت را داشته باشد تا در چارجوب نرم افزاری اینترنتی پیاده شود. بعضی از درس ها وقتی حضوری ارائه می شوند بازدهی خوبی دارند ولی بعضی از درس ها حتی اگه به صورت آنلاین هم ارائه شوند بازدهی خود را می توانند داشته باشند.

کاربرها باید وقتی میخواهند از این روش استفاده کنند باید آموزش دیده باشند. باید یاد گرفته باشند چطوری با کلاس های آنلاین کار کنند تا تعامل سازنده ای که به صورت حضوری بین استاد و دانشجو هست، به صورت مجازی هم برقرار باشد.

امکانات که به آن زیرساخت هم میگویند و هم از نظر سخت افزاری و هم نرم افزاری باید فراهم باشد تا بتواند سرویس دهی خوبی داشته باشد تا بتواند مارا به اهدافی که اول گفتیم برساند.

پاسخ 2:

یک آموزش مجازی موفق مثل هر برنامه راهبردی دیگری باید دست کم به این پرسش ها پاسخ دهد که دقیقا چه کاری انجام می دهیم، برای چه کسی کار می کنیم، چگونه کار کنیم تا به بهترین شکل، بهترین بازدهی و بهترین خروجی را داشته باشیم. چگونه رقبا را از سر راه برداریم. چشم انداز آینده ی ما چه می باشد. آموزش مجازی ای موفق تر خواهد بود که چشم انداز آینده گسترده تری داشته باشد. اونی که به همگانی بودن آموزش فکر کند. یعنی متقاضی ها در هر سطح سوادی باشند، از هر گروه سنی باشند و در سطح کلان کار کند.
استعدادهارا شکوفا کند، در زمینه توانمندی استعدادها و بهره گیری از آنها فعالیت کند
طرح جهانی سازی هم میتواند یکی از راه کارهایی باشد که آن آموزش مجازی را از دیگران برتر کند. مثلا دانشگاه های ایرانی را در رشته های مختلف در زمینه آموزش مجازی جهانی کنیم.

سوال: 2 سایتی را که در آموزش مجازی موفق هستند را نام ببرید و علت موفقیت سایتی مثل coursera چیست؟

پاسخ 1:

از سايت هاي موفق در زمينه آموزش مجازي ميتوانيم درسنامه، مكتب خانه، كلاس درس، تخته سفيد، خانه آكادمي، Academicearth، سامانه آموزش مجازي قرارگاه فضاي مجازي سپاه تهران، udacity، edx، coursera را می توان نام برد.

Coursera یک سایت موفق است. زیرا امکان دسترسی همه افراد به بهترین دوره های آموزشی را در سراسر دنیا داده است و پلتفرم وسیعی در دانشگاه های برتر دارد. از اساتید برتر دنیا استفاده می کند مثل اساتید برتر دانشگاه استنفورد. بیش از 13 میلیون کاربر دارد و در بیش از 190 کشور دنیا فعالیت می کند و بیش از 100 محبث آموزشی را پوشش می دهد. در همه ی زمینه های تخصصی مثل نرم افزار، علوم کامپیوتر، پزشکی، علوم اجتماعی و ...
مزایای ویژه ای در نظر گرفته. مثلا یک کلاس 100000نفره فعال دارد که استنفورد درس هایی که می دهد را باید در طول 250 سال این آموزش را بدهد و با بهترین کیفیت در کمترین زمان با راحت ترین وسیله ارتباطی با همه ی افراد در هر سطحی کار می کند.

سوال: بیشترین استفاده از کلاس های مجازی در چه زمینه ای است و به چه منظور از آن استفاده می شود؟

پاسخ 1:

بستگی به نحوه نگاه و دیدگاه ما دارد. اگر از جنبه ی محتوا نگاه کنید، بیشترین کاربرد را در زمینه ی درس های تئوری دارد. مثلا در رشته ی هنر درس هایی مثل تاریخ هنر، فلسفه ی هنر و حکمت هنر که زیرمجموعه ی پژوهش هنر هستند و قابلیت بالایی دارند که به صورت مجازی تدریس شوند. چون دانشجو خیلی فعالیت زیادی ندارد و بیشتر نقش شنونده را دارند و استاد سخنگوست و با استفاده از امکاناتی که دارد میتواند تدریس کند و پرسش و پاسخ انجام دهد.

زمانی که امکانات کافی برای کاربران از نظر فیزیکی نداریم. چون زمانی که یک درسی را میخواهیم ارائه کنیم باید متناسب با آن امکانات را داشته باشیم. هرجه تعداد کاربران بیشتر شود باید امکانات فیزیکی بیشتر شود. در اینجور مواقع وقتی محدودیت امکانات داریم آموزش مجازی می تواند خوب جوابگو باشد چون با امکانات و هزینه ی کمتر تعداد وسیع تری کاربر را شامل میشود.

زمانی هم هست برای یک سری از افراد مثل کارمندان وقتی یک کلاسی جنبه ی فیزیکی داشته باشند شاید نتوانند حضور داشته باشند، یک سری از کلاس های آموزش مجازی هستند که زمان اهمیت ندارد و هرساعت از شبانه روز میتوانند از آن استفاده کنند در این قبیل موارد هم پاسخگوی خوبی است برای این افراد.

پاسخ 2:

از زمينه هاي آموزش مجازي مي توانيم آموزش عالي را نام ببريم كه از بيشترين نوع آموزش مجازي همين آموزشي است كه دانشجويان، اساتيد و پرسنل ستادی دانشگاه ها از آن استفاده می کنند. می توان کمک آموزشی را نام برد که دانش آموزان با معلمان خود و والدین در این کلاس ها شرکت می کنند. می توان آموزش عمومی را نام برد که ویژه کاربران عادی و خانگی هست که برای افزایش مهارت های فردی از ابزارهای فناوری اطلاعات استفاده می کنند. آموزش کارکنان را می توان نام برد که آموزش ضمن خدمت است ویژه پرسنل و کارکنان شرکت ها موسسات خصوصی و دولتی که همه با چگونگی عملکرد آن ها آشنا هستیم.

نظرات (0)

نظری برای این مطلب ثبت نشده است

نظر خود را اضافه کنید.

پیوست ها (0 / 1)
Share Your Location

مطالب مرتبط

پرسش و پاسخ های آموزش مجازی | مشاورین انفورماتیک بینا

تگ H1

پرسش و پاسخ های آموزش مجازی | مشاورین انفورماتیک بینا

بهینه سازی سایت (سئو) در

پرسش و پاسخ های آموزش مجازی | مشاورین انفورماتیک بینا

نقشه سایت

آدرس: تهران - خيابان ولیعصر (عج) - بالاتر از طالقانی - مركز كامپیوتر ايران -
طبقه دوم - واحد ٢١٩

تلفن: 88807724 - 021

تلفن: 4070200 - 0912

پرسش و پاسخ های آموزش مجازی | مشاورین انفورماتیک بینا
logo-samandehi

“مشاورین انفورماتیک بینا رایانه پژوهش در سال 1378 با هدف ایجاد یک مجموعه حرفه ای و کارامد در صنعت ICT کشور تأسیس گردید. مؤسسین شرکت همواره مهمترین مأموریت بینا را یاری رساندن به مشتریان در تصمیم گیری صحیح و انتخاب راه حل مناسب در حوزه ICT در نظر گرفتند. ما با مطالعات و تحقیقات مستمر و حساسیت به تغییرات اجتماعی اقتصادی همواره برنیازهای مشتریانمان تمرکز کرده ایم و با ایجاد بستری مناسب جهت بهره گیری از مجرب ترین مشاوران و کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات همواره در تلاش هستیم تا بهترین خدمات را با بالاترین کیفیت ارائه دهیم.